Plavkyně se vydala z Kuby na Floridu, žraloků se nebojí

Havana – Vytrvalostní plavkyni Dianě Nyadové je už 62 let, přesto se vydala na 166 kilometrů dlouhou plaveckou trasu z Havany na Floridu, a to bez ochranné klece proti žralokům. Pokud bude úspěšná, stane se prvním člověkem, kterému se to podařilo.

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Justin Foulkes

Nyadová, která se tuto trasu snažila přeplavat již čtyřikrát, věří, že tentokrát to určitě vyjde. Poprvé zkoušela přeplavat vzdálenost mezi Kubou a Floridou už v roce 1978, poslední, loňský pokus skončil po čtyřiceti hodinách kvůli nebezpečným medůzám. Celkem by měla plavba trvat 60 hodin.

S vytrvalostním plaváním má Nyadová bohaté zkušenosti, překonala kanál La-Manche a drží i rekord s dálkovou plavbou z Baham na Floridu, při níž uplavala 164 kilometrů. Dnes musí zdolat o dva kilometry více. „Je tu hodně důvodů, proč to dělám. Osobní, sportovní, ale taky ukázat, jak může být člověk činný ve dvaašedesáti,“ uvedla Nyadová.

Před startem Nyadová též vyzvala k usmíření mezi Kubou a Spojenými státy. „Věřím, že po padesáti letech rozdělení velmi brzy přijde den, kdy jako sousedi budeme moct navzájem jezdit a svobodně trávit čas v té druhé zemi,“ řekla plavkyně, která si ale nedělá iluze, že by její cesta měla nějaký politický dopad.

Video Z Havany na Floridu bez ochranné klece
video

Z Havany na Floridu bez ochranné klece