Farma z Dubaje se chystá zaplavit Evropu velbloudím mlékem

Dubaj – Spojené arabské emiráty chystají velkou novinku, kterou chtějí rozjet doslova v globálním měřítku. Do světa budou vyvážet velbloudí mléko. Tradiční produkt, který je v arabských zemích jednou ze základních potravin už po staletí, by se prý měl stát běžnou součástí nabídky supermarketů.

Proč se ve Spojených arabských emirátech rozhodli pro světovou expanzi právě teď? V únoru konečně získali povolení od Evropské unie k dovozu velbloudího mléka do evropských států. Je proto pravděpodobné, že se velbloudí mléko už brzo objeví v chladicích regálech hned vedle pro Evropany běžného mléka kravského.

„Velbloudí mléko má jinou proteinovou strukturu než kravské. Proto je vhodné pro lidi, kteří jsou alergičtí. A dokonce ho můžou pít i ti, kteří nesnáší mléko kozí. Má hodně vitamínů a je míň tučné. A podle ruských studií dokonce pomáhá předcházet tuberkulóze i jiným virům. Je prostě ojedinělé,“ říká manažer farmy Camelicious Peter Nagy.

„Měla jsem šálek kávy s tím mlékem a vůbec jsem nevěděla, že bylo velbloudí. Je ale pravda, že to bylo moc dobré,“ svěřila se Julie Havardová, turistka z australského Adelaide. „Velbloudí mléko se tady pije už po staletí, pil ho můj dědeček i jeho předci a vždycky bylo velmi oblíbené. Je to zdravé a říká se, že pomáhá předcházet dokonce i rakovině,“ dodává k tomu jedna z místních.

Arabští velbloudi si žijí lépe než evropské krávy

Farma Camelicious, která je úplně první farmou svého druhu na světě, se rozkládá na ploše několika čtverečních kilometrů, chová tisíce velbloudů a denně vyprodukuje tisíce litrů mléka.

Velbloudi žijí na farmě v poměrně slušných podmínkách – na rozdíl od chovů krav v Evropě nebo USA mají zvířata kvalitní stravu, poměrně velký životní prostor a dokonce povinné procházky na hodinu denně. Hlavní podmínkou majitelů farmy je, aby strava pro zvířata nebyla nijak hormonálně upravená.

Video Velbloudí mléko se chystá do Evropy
video

Velbloudí mléko se chystá do Evropy

Kvůli chystané expanzi do Evropy se plánuje rozšíření farmy až na dvojnásobek současné velikosti. „Musíme se prosadit na velkých trzích – v Paříži, Londýně, Soulu. A zanedlouho chceme expandovat i do Japonska, ale taky do Číny. Právě na asijských trzích je po našem produktu obrovský zájem – největší na světě,“ chlubí se generální ředitel farmy Roddy Fok-Shan.

Velbloudí farmu založil před deseti lety jeden z tamních šejků – Mohammed. A to s dobrým úmyslem – chtěl jednoduše velbloudí mléko prosadit, což se povedlo. Camelicious by v budoucnu mohla vydělat miliony dolarů. Prodávat se totiž nebude jen samo mléko, ale i jeho ochucené varianty. Budou se z něj dělat také čokolády a další potraviny.