Mládě pandy v USA se má k světu, druhé se narodilo mrtvé

Washington - Panda velká jménem Mei Xiang ve washingtonské národní zoologické zahradě v sobotu večer překvapivě porodila druhé mládě, na svět však přišlo již mrtvé. V pátek se jí narodilo živé mládě, které podle zoo vypadá zdravě.

Patnáctiletá Mei Xiang byla koncem března uměle oplodněna. Vědci k tomu použili směs čerstvého a zmrazeného spermatu od dvou pandích samců. Jeden z nich - Tian Tian - žije v téže zoo. Druhý se jmenuje Gao Gao a obývá zoologickou zahradu v kalifornském San Diegu.

Mrtvé mládě se podle mluvčí zoo narodilo s mnoha abnormalitami a zřejmě nikdy nebylo naživu. Matka o mrtvé mládě zhruba čtvrt hodiny pečovala, poté ho nechala ležet na podlaze.

Panda velká patří mezi nejohroženější živočišné druhy. Jejich přirozeným domovem je několik horských hřebenů v centrální Číně. V současnosti jich podle dostupných informací ve volné přírodě žije kolem 1 600 a dalších zhruba 300 v zajetí, převážně v Číně. Vyznačují se velmi slabou porodností.

/*json*/{"map":{"lat":38.928467483396,"lng":-77.048449516296,"zoom":15,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/