Kam v zimě na hrad? Na Grabštejn

Chotyně - Hrad Grabštejn nedaleko příhraničního Hrádku nad Nisou na Liberecku je jako jeden z mála památkových objektů v Libereckém kraji přístupný i přes zimu, turisté to ale moc nevědí. Oficiálně tam je totiž sezona od začátku dubna do konce října a k prohlídce hradu ze 13. století mimo toto období je nutné se dopředu objednat. O letošní teplé zimě na hrad míří více lidí než v předchozích letech - a podobně jsou na tom i další hrady a zámky. Podle památkářů stoupla návštěvnost ve srovnání s předloňskem o dvacet až padesát procent. 

Loni si Grabštejn prohlédlo skoro 17 000 turistů, což je asi o 2 000 méně než v roce 2012. Od listopadu ale na hrad přišlo skoro 600 lidí, což je naopak nejvíce za poslední čtyři roky. Dvě skupiny zájemců se ozvaly dokonce i na začátku letošního roku, v předchozích dvou letech přitom hrad v lednu a únoru nenavštívil ani jeden turista.

Kastelánka Iva Bártová ale upozorňuje, že pro návštěvu v tomto ročním období je vhodné se dobře obléci. „Ono se to nezdá, ale když byste se měl hodinu pohybovat po objektu, tak se do vás zima dá,“ poznamenala. Pro turisty také není snadné ani zcela bezpečné vystoupat na hrad po lesní pěšině, když mrzne nebo napadne třeba půl metru sněhu.

Ještě před 20 lety byl Grabštejn chátrající ruinou a hrozilo, že se promění ve zříceninu. Postupná záchrana stála kolem 100 milionů korun. Hrad je známý také díky srpnové beneficí sólisty Národního divadla Luďka Veleho, na níž vystupují špičky opery Národního divadla.

Přes zimu je bez nutnosti objednat se dopředu turistům v Libereckém kraji přístupný jen zámek Sychrov nedaleko Turnova. Od listopadu jej navštívilo asi 13 000 turistů. O vánočních prázdninách také nezvykle lákaly mimořádné prohlídky zámku Hrubý Rohozec. Přišlo na ně 665 lidí.