V Zákupech se zřítila část zdi zámeckého hospodářského dvora

V Zákupech na Českolipsku se zřítila část zdi zchátralého zámeckého hospodářského dvora, který je národní kulturní památkou. Přivolaní kynologové po prohlídce se speciálně vycvičenými psy potvrdili, že pod sutinami nikdo nebyl. 

Video V Zákupech se zřítila část zdi zámeckého hospodářského dvora
video

V Zákupech se zřítila část zdi zámeckého hospodářského dvora

„Přijeli kynologové nejen od hasičů, ale také byli povoláni kynologové z Městské policie v Praze. Nakonec prohledání sutin se speciálně vycvičenými psy potvrdilo, že pod sutinami opravdu nikdo není,“ konstatoval redaktor ČT Tomáš Mařas. Část severozápadní zdi se zřítila kolem půl šesté ráno.

Hospodářský dvůr je jednou z nejohroženějších národních památek v Libereckém kraji. Vznikl ve druhé polovině 17. století. Navrhli ho význační italští stavitelé Giulio Broggio a Giovanni Domenico Orsi.

Podle památkářů dvůr svou historickou hodnotou převyšuje přilehlý zákupský zámek. Ve vlastnictví státu je dvůr od roku 2003 a podle odhadu je na jeho celkovou obnovu potřeba 600 až 700 milionů korun.

Zřícená zeď hospodářského dvora na zámku v Zákupech
Zdroj: NPÚ

Bortí se chlévy 

Kastelán zámku Petr Weiss odhadl, že spadla část zdi, která má na výšku asi deset metrů a na šířku pět metrů. „Dostali jsme hlášení ze sousední nemovitosti, že se nad ránem část hospodářského dvora zřítila. Je to chlévské křídlo. Zůstalo nároží a jedna nebo dvě okenní osy odshora dolů spadly,“ řekl kastelán.

Památkáři už několik let usilují o obnovu hospodářského dvora. Na záchranu jeho nejcennější části získali před dvěma lety i evropskou dotaci přes 95 milionů korun. „Ta se ale netýká této spadlé části,“ uvedl Weiss.

V první etapě chtějí památkáři zachránit bývalou konírnu, v níž bylo v minulosti ustájeno až 60 koní. Práce by měly začít letos, ale zatím se nepodařilo najít firmu, která opravu provede. První výběrové řízení skončilo neúspěchem a musí se opakovat. Finanční limit pro zakázku památkáři zvýšili na 127 milionů korun.