Rekonstrukce bitvy tří císařů láká. Organizátoři čekají až 12 tisíc diváků

Slavkovské bojiště se o víkendu vrátí do doby, kdy krajinou táhly a bojovaly armády tří císařů. Bitvu z roku 1805 letos připomene více než tisícovka vojáků v dobových kostýmech. Přijedou ze šestnácti zemí, desítky z nich budou na koni. Na bojiště pod kopcem Santon u obce Tvarožná na Brněnsku se v sobotu přijde podívat až 12 tisíc návštěvníků.

Rekonstrukce bitvy tří císařů pod kopcem Santon u obce Tvarožná na Brněnsku
Zdroj: www.1805.cz

V předvečer bitvy tří císařů byly na zámku k vidění ukázky vojenských střetů nebo historický jarmark. Páteční program vrcholil příjezdem rakouského a ruského panovníka. Vše jako příprava na samotnou bitvu pod kopcem Santon, kde se před dvěma sty dvanácti lety střetla vojska rakouská, ruská a francouzská. 

Ukázka bitvy tří císařů je největší rekonstrukcí

Sobotní bitevní ukázka je divácky nejnavštěvovanější rekonstrukce bitvy u Slavkova. Uskuteční se nedaleko obce Tvarožná, na poli poblíž dálničního odpočívadla Rohlenka v sobotu od 14 hodin.

Tisíc vojáků v dobových uniformách, šedesát koní a patnáct děl letos připomene střetnutí na severním úseku bojiště a zranění francouzského generála Roger-Valhuberta. Ročník 2017 bude tematicky věnován roli rakouského generála Weyrothera, autora koaličního bitevního plánu.

Plán rekonstrukce bitvy tří císařů
Zdroj: www.austerlitz.org

„Vzpomínkové akce nejsou oslavou Napoleona či jeho vítězství, a už vůbec nejsou oslavou války či bitvy. Cílem akcí je připomínka a podpora poznávání společné evropské historie,“ uvedla za organizátory Veronika Slámová, mluvčí Slavkova.

Rekonstrukce bitvy je přístupná zdarma. Diváci si ale mohou zajistit místa na tribunách, které jsou zpoplatněny.

Program k výročí bitvy se koná v celém regionu

Letošní 212. výročí vítězného tažení Napoleona připomínají již od 18. listopadu desítky akcí na slavkovském bojišti a v jeho okolí, ale i v Brně, Vyškově a Slavkově u Brna. Součástí je i vojensko-historický program v Křenovicích, na Žuráni nebo připomínka bitvy o Sokolnice.

Napoleonský víkend završí představitelé vlády, kraje, církví a dalších institucí uctěním vojáků a civilistů u Mohyly míru na Prateckém návrší, která je symbolem usmíření. 

Video Události v regionech (Brno)
video

Jak to vypadá na bojišti večer před bitvou, zjišťovala Veronika Gecová

Zdroj: ČT24