Nová stanice lanovky na Pustevnách láká turisty na velkolepý pohled do okolí

Horní stanice lanovky vedoucí z Trojanovic na beskydské Pustevny už slouží turistům. Novostavba nahradila původní budovu z roku 1937, která byla ve špatném stavu a provozovatelé dráhy ji tak museli nechat v květnu loňského roku zbourat a začít budovat její nástupkyni. Stavba stála desítky milionů korun.

Horní část lanovky na Pustevnách
Zdroj: ČT24

„Oproti původnímu výstupu z lanovky, který byl vlastně vždycky bokem, dnes už návštěvníci vyjdou po schodech přímo nahoru a projdou novou stanicí lanové dráhy,“ sdělila mluvčí areálu na Pustevnách Dita Korčák Hrtusová.

Uvnitř turisté najdou pokladny, veřejné toalety a také zázemí pro půjčovnu koloběžek a lyží. Budovu navrhl architekt Kamil Mrva, který s obcí Trojanovice dlouhodobě spolupracuje.

„Stavba samotná oproti projekčním pracem trvá velmi krátce, ta byla vlastně do roka hotova.“

Jiří Novotný (nestraník)

starosta Trojanovic

Kvůli terénu a špatnému počasí byla ale náročná. Podle spolumajitele areálu Petra Chrostka patří lanová dráha na Pustevny k jedněm z nejstarších určených k přepravě lidí. Už teď se plánuje její obměna. Místo otevřené dvousedačky by se tak turisté a návštěvníci mohli na Pustevny dostat kabinkou nové lanovky.

Trojanovičtí už mají připravenou projektovou dokumentaci na novou lanovou dráhu. „Teď se to projednává v rámci územního řízení. A samozřejmě jedná se o relativně dost velký balík peněz. Jedná se o zhruba 150 milionů korun,“ dodal starosta Trojanovic Jiří Novotný (nestraník).

Obec ve spolupráci s dalšími majiteli lanové dráhy usiluje o evropské dotace. Nová lanovka by měla vést stejnými místy, návštěvníci se jí ale dostanou na Pustevny v mnohem kratším čase.

Bývalá budova horní stanice původní lanovky z roku 1940
Zdroj: ČTK
Autor: Jaroslav Ožana

Sedačková lanová dráha ročně dopraví na beskydské Pustevny na 200 000 turistů.

Lanová dráha patří mezi lanovky klasického typu – její sedačky jsou stále pevně spojeny s lanem. V případě, že nastupují či vystupují, jak v horní, tak dolní stanici například rodiče s malými dětmi, starší spoluobčané nebo osoby s pohybovým handicapem, obsluha lanovku zpomalí nebo případně zcela dočasně zastaví.

Lanovka na Pustevny se ze stanice Ráztoka v Trojanovicích běžně rozjíždí každou půlhodinu denně od 08:00 do 18:00. Jednosměrná jízda stojí dospělého 150 korun a děti 90, obousměrná dospělého 170 a děti do výšky 140 centimetrů 120 korun. Děti do pěti let jezdí zdarma.