Do jeskyní Moravského krasu chce každý. Přišlo už 25 milionů návštěvníků

Pětici zpřístupněných jeskyní v Moravském krasu navštívilo od roku 1955, od kdy se vedou přesné statistiky, 25 milionů návštěvníků. V posledních letech kolísá roční návštěvnost okolo 360 000 lidí.  Lidé mohou vidět Punkevní jeskyni, Kateřinskou jeskyni, Sloupsko-šošůvské jeskyně, Balcarku a od roku 2008 také Výpustek.

Do jeskyní přijelo dvacet pět milionů lidí
Zdroj: čtk Autor: Petr Švancara

Jeden z dnešních návštěvníků proto při této příležitosti dostal u jeskyně Balcarka od Správy jeskyní Moravského krasu pamětní list a volnou vstupenku pro čtyři lidi do všech 14 jeskyní v ČR.

V posledních letech kolísá roční návštěvnost okolo 360 000 lidí. „To je optimální číslo. Nejvíce lidí chodilo do jeskyní v 80. letech, okolo půl milionu. Ale na začátku 90. let jsme zavedli omezení a tento stav udržujeme,“ řekl vedoucí Správy jeskyní Jiří Hebelka.

Počet cizinců roste 

Největší zájem je dlouhodobě o Punkevní jeskyni vzhledem k tomu, že součástí prohlídky je projížďka na lodičkách po podzemním úseku Punkvy. Ročně do ní přijde kolem 200 000 lidí, z toho 40 procent cizinců.

Video Události v regionech plus (Brno)
video

Jeskyně přivítaly 25 milionů návštěvníků

Vstupenky bývají často dopředu vyprodané a je dobré si je v sezoně objednat i několik dní předem. „Nejvíce k nám jezdí Slováků a Poláků, následují Němci a Rusové,“ doplnil Hebelka.

Aby se lidé vyhnuli největšímu náporu turistů, správa jeskyní doporučuje přijet na jaře či na podzim, Punkevní jeskyně je otevřená i přes zimu stejně jako Výpustek.

Opraveny jsou všechny vstupu

V dalších třech zimují netopýři, proto jsou od prosince do února zavřené, uvedl Hebelka. Pro malé skupinky je však možné ve Sloupsko-šošůvských jeskyních sestoupit i v tomto období do spodního patra s baterkami.

 Správě jeskyní se podařilo v posledních letech zrekonstruovat vstupy do všech jeskyní. Postupně doplňuje v každé z nich expozice, které připomínají období, kdy v nich žili pravěcí lidé. „Také postupně vyměňujeme v Punkevní jeskyni staré lodi za nové. Do konce letošního roku by měly být čtyři a příští rok pět,“ řekl Hebelka.

video V Moravském krasu je více než 1100 jeskyní
Video V Moravském krasu je více než 1100 jeskyní
video

V Moravském krasu je více než 1100 jeskyní

video Vedoucí CHKO Moravský kras Leoš Štefka hovoří o poničení Amatérské jeskyně
Video Vedoucí CHKO Moravský kras Leoš Štefka hovoří o poničení Amatérské jeskyně
video

Vedoucí CHKO Moravský kras Leoš Štefka hovoří o poničení Amatérské jeskyně

Všechny jeskyně leží na území CHKO Moravský kras, kde do současnosti speleologové objevili 1000 jeskyň. Území je plné živých i neživých zajímavostí, nachází se zde řada archeologických, paleontologických a kulturních památek. Oblast je tvořená vápenci mladších prvohor, vznikly tedy před 390 až 300 miliony let.