Obyvatelé Litomyšle se bouří proti novým halám dopravní firmy

Litomyšlská společnost Cobra Transport, která podniká v kamionové dopravě, se chystá rozšířit svůj provoz o nové skladovací haly. Vzbudila tím ale nevoli obyvatel místní části Lány, kde mají nové objekty vyrůst. Lidé proti výstavbě sepsali petici, stavební úřad rozhodne do čtrnácti dní.

Video Události v regionech (Praha)
video

Reportáž: Část Litomyšle se bouří proti dopravní firmě

Kamiony společnosti Cobra Transport v obytné části Lány často zastavují přímo na ulici a místní řidiči je musejí objíždět. Pak velké vozy vjíždějí úzkou zatáčkou do dvora firmy, která má v plánu svůj provoz dál rozšiřovat.

Město si kvůli stavebním záměrům firmy Cobra nechalo zpracovat dopravní a hlukovou studii; z nich vyšlo, že se v oblasti po přestavbě doprava nenavýší a že jsou v normě i zdejší hlukové limity. Část obyvatel Litomyšle o tom ale pochybuje. „Už dnes v Lánech jezdí řada kamionů a nevěříme tomu, že s rozšířením skladů bude provoz stále stejný – naopak,“ vysvětluje obavy Litomyšlských zdejší zastupitel za sociální demokracii Lubomír Sršeň.

Provozovatel: Územní plán neporušujeme

Vedoucí stavebního úřadu Josef Filipi připouští, že podnikání v kamionové dopravě není v Lánech v souladu s územním plánem. „Jde o území, které je určeno pro bydlení a drobnější výrobu a služby. Parkování nákladních automobilů a zařízení pro dopravní služby se nacházejí v nepřípustném využití této funkční plochy,“ uvádí.

Majitel společnosti Radek Bartoš ale odmítá, že by jeho firma městské normy porušila. „V rozporu s územním plánem nejsme,“ tvrdí. „Zdejší zóna je určena k podnikání, není určená pro výrobu – a my nic nevyrábíme, ani neprodukujeme žádné škodliviny.“

Stavební úřad navíc Cobře už jednou vyšel vstříc a udělil jí výjimku; jedna z hal, která má nahradit starou dílnu, může stát blíž obytným domům, než jak stanoví zákon. O tom, zda bude moct Cobra vybudovat i haly zcela nové, se má rozhodnout do čtrnácti dní.