Na Liberecku zkrachoval další projekt z fondů EU. Dluží 372 milionů

Lázeňský resort Údolí Bratrouchov v Krkonoších skončil v konkurzu. Jde tak o další zkrachovalý turistický projekt v Libereckém kraji, který na svůj rozvoj získal dotace z Regionálního operačního programu Severovýchod (ROP).  

První hosty přivítali v Bratrouchově na začátku roku 2012, přestože resort leží nedaleko vyhlášených středisek Harrachov a Rokytnice, nikdy se ho nepodařilo plně rozběhnout. V konkurzu je od června. Podle insolvenčního rejstříku dluží věřitelům více než 372 milionů korun.

Společnost Lázeňský resort Údolí Bratrouchov chtěla čtyři kilometry od Jablonce nad Jizerou vybudovat komplex se dvěma hotely a lázeňským domem s apartmány s celkovou kapacitou 190 lůžek, naučnou stezku a cyklistickou trasu. Nabízet chtěla wellness, fyzioterapeutické procedury a sportovní vyžití.

ROP poskytl 35 milionů

Projekt za 75 milionů korun společnost financovala s využitím úvěru od banky a 35 milionů získala z ROP. „S ohledem na celkovou situaci na trhu a rentabilitu provozu se tato zařízení od počátku nedařilo provozovat tak, aby bylo možné splácet veškeré závazky,“ uvedl v insolvenčním návrhu ředitel resortu Stanislav Ron.

Investorovi se kvůli tomu nepodařilo dodržet podmínky dotace a rada ROP nakonec firmu vyzvala k jejímu vrácení. V plánu přitom byla ještě například dostavba krytého bazénu a dvou vleků, na něž chtěla firma získat peníze prodejem akcií. To už se ale nerealizovalo. Podle insolvenčního správce resort nyní disponuje jen 66 lůžky v 18 apartmánech, lobby barem a pizzerií. Nic ale není v provozu. Hodnotu komplexu správce odhaduje na 50 milionů.

Termální lázně v Chrastavě
Zdroj: ČTK
Autor: Radek Petrášek

Nejde přitom o první podobný projekt v kraji, který navzdory milionům korun z evropských fondů zkrachoval. Podobně skončily například termální lázně společnosti Dům pohody v Chrastavě.

Areál za sto milionů korun se turistům otevřel v prosinci 2012, v plánu byla ještě druhá etapa za 120 milionů, kterou už se ale dokončit nepodařilo. O rok později investor zkrachoval. Novým majitelem je od března Elektra Praha, která areál vydražila za 30 milionů korun.

Podobně zkrachoval třeba projekt Družstva PLP Invest, které s dotacemi z EU rekonstruovalo Libereckou výšinu.