V šestnácti obcích v sobotu zvolí nové zastupitele

Obyvatelé 16 obcí si v sobotu 26. září zvolí nová zastupitelstva. Hlasovat budou mimo jiné lidé v Pramenech na Chebsku, které dluží kvůli zkrachovalému projektu stáčírny minerálních vod přes 90 milionů korun. Jarní volby si na základě rozhodnutí soudu musejí zopakovat v Přední Výtoni na Českokrumlovsku.

V Pramenech v Karlovarském kraji proti sobě stojí sdružení Společné Prameny v čele se starostkou Michalou Málkovou a Svobodné Prameny, jehož kandidáty nominovalo především hnutí Starostové a nezávislí (STAN).

Toto uskupení vyvolalo volby na protest proti tomu, že o dění v obci a snižování dluhu prý starostka Málková neposkytovala žádné informace. Stěžovalo si i na to, že atmosféra v obci byla dlouhodobě špatná a vztahy napjaté.

V květnu klesl počet zastupitelů obce Prameny pod pět

Zastupitelstvo Pramenů se rozpadlo v květnu letošního roku, když odstoupil jeden z opozičních zastupitelů. Protože nebyl k dispozici žádný náhradník, počet členů zastupitelstva klest pod pět a musely být proto vyhlášeny předčasné volby.

Budova bývalé radnice v Pramenech
Zdroj: ČTK
Autor: Slavomír Kubeš

Michala Málková stojí v čele Pramenů od roku 2012. Předtím byla zadlužená obec dva roky bez zastupitelstva, do voleb nikdo nekandidoval. Kvůli zkrachovalému projektu stáčírny minerálních vod obec dosud dluží přes 90 milionů korun, o pomoc s oddlužením žádala stát i Karlovarský kraj.

V Přední Výtoni jde o změnu územního plánu a domy na břehu Lipna

Pro Přední Výtoň na Lipensku, obec se dvěma stovkami obyvatel, budou sobotní volby už třetí za poslední rok. Důvodem není nezájem obyvatel, ale spory uvnitř obce. 

V loňských řádných obecních volbách tam hodilo svůj hlas do urny 80 procent lidí. Nové zastupitele zvolili, část z nich ale odstoupila, protože se jim nelíbila nově vznikající koalice. Lidé tak museli za plentu znovu - v březnu letošního roku.

Ani v opakovaných březnových volbách ale zastupitele nakonec nezvolili. Výsledky voleb totiž zrušil Krajský soud v Českých Budějovicích. Hlavním důvodem bylo, že do obce se účelově právě kvůli volbám nastěhovalo 26 lidí. Ti údajně podpořili sdružení kolem starostky Reginy Houškové.

Řada místních chce zabránit tomu, aby radnice pod vedením Houškové změnila územní plán a umožnila stavbu dalších domů na břehu lipenské přehrady.

V Přední Výtoni si voliči budou znovu vybírat ze čtyř kandidátek, stejně jako v Suchém na Blanensku. Naopak ve Vonoklasech u Prahy, Dřínově na Kladensku, Úhercích na Lounsku, Fryšavě pod Žákovou horou na Žďársku, Oseku na Jičínsku a Honěticích na Kroměřížsku je o vítězi zřejmě rozhodnuto, neboť v těchto obcích sestavili jednu kandidátku.

Ze stran mají ve volbách své kandidáty ČSSD, Strana zelených a komunisté, kteří v Děkově na Rakovnicku kandidují mimo jiné proti Sdružení selského rozumu.

Hlasovat se bude v sobotu od 7:00 do 22:00

„O 103 mandátů v celkem 16 zastupitelstvech se uchází 220 platných kandidátů, jejichž průměrný věk je necelých 46 let. Kandiduje 75 žen, což je zhruba třetina z celkového počtu," informovala předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová.

Hlasovat se bude v sobotu od 7:00 do 22:00, výsledky budou postupně k dispozici na volebním webu.

Video Události v regionech (Praha)
video

V šestnácti obcích budou v sobotu volby do zastupitelstev