Pardubická nemocnice vybírala nezákonně 90 korun, teď musí poplatky vracet

Pacientka se dostala do sporu s pardubickou krajskou nemocnicí kvůli regulačním poplatkům. Žena tvrdí, že po ní personál neoprávněně požadoval 90 korun. Na to přitom podle současných zákonů neměl právo. Podobných případů může být víc.

Video Události
video

Události: Spor o poplatky za pohotovost

Paní, která si přála zůstat v anonymitě, se v nemocnici léčila s boreliózou. Na injekce chodila i během svátků a víkendů. Nemocnice za to požadovala regulační poplatek 90 korun, protože antibiotika pacientce podávali zdravotníci na pohotovosti.

Léčba ale byla plánovaná, a pacientce se proto zdálo podezřelé, že by měla za návštěvu pohotovosti platit. Obrátila se tak na ministerstvo zdravotnictví, které jí dalo za pravdu.

Ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví

„Pokud si poskytovatel zdravotní péče sám pozve pacienta mimo pravidelnou ordinační dobu, jedná se o plánovaný výkon, nikoliv o výkon pohotovostní služby. V takovém případě není nutné, aby pacientka platila regulační poplatek.“

Ministerstvo zdravotnictví

Žena proto požádala o navrácení poplatku a ukázalo se, že nemocnice se řídila rok neplatným metodickým pokynem ministerstva zdravotnictví. Největší zdravotnické zařízení v regionu nyní musí čekat, zda se neozvou i další pacienti, které nemocnice léčila během víkendů a svátků. Podobných případů mohou být desítky.

„Omlouváme se paní. Kdokoliv z pacientů má nějaké pochybnosti, tak se může obrátit na příslušné oddělení vedení nemocnice. Pokud zjistí, že se stala chyba, určitě bude napravena,“ ubezpečil náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek (KDU-ČSL).