Důvodem má být bezpečnost například při nočním kolísání vodní hladiny v nádržích nebo při tání ledu. Dosud mohla plavidla kotvit po dobu do 24 hodin kdekoliv, kde to nebylo vysloveně zakázané. Veřejných stání nebo kotvišť je přitom nedostatek a vybudování jednoho nového by stálo desítky až stovky tisíc korun. Proti zákazu se postavily tři hlavní organizace sdružující majitele malých plavidel, tedy Česká asociace námořního jachtingu, Český svaz jachtingu a Český svaz vodního motorismu.
Ministerstvo podle Krušky plavební vyhlášku znovu otevře a bude za účasti majitelů plavidel znovu jednat s dotčenými ministerstvy, jak úpravu zcela odstranit nebo změnit. „Petici jsme obdrželi a jednání bylo konstruktivní. Ministerstvo zemědělství i ministerstvo životního prostředí ve věci možné úpravy vyhlášky oslovíme,“ řekl Zdeněk Neusar z tiskového oddělení ministerstva dopravy.
- „Pro letošní sezonu se zřejmě vyhlášku změnit nepodaří. Dostali jsme ale neoficiální informaci, že říční policie i plavební správa budou ke kotvícím plavidlům přistupovat tolerantně,“ dodal Kruška.
Nová vyhláška od poloviny dubna zrušila dlouholetý zákaz nebo omezení motorové plavby na některých vodních plochách. V Česku je registrováno asi 15 000 rekreačních lodí a jejich počet se zvyšuje přibližně o 500 za rok.