Pražský dopravní podnik prověří smlouvu na SMS jízdenky kvůli Opencard

Praha - Pražský dopravní podnik nechá interním auditem prověřit výhodnost smlouvy na SMS jízdenky, kterou uzavřel se společností Erika. Představenstvo podniku k tomu vyzvala dozorčí rada. Praha totiž zvažuje i rozšíření sporné smlouvy s Erikou o elektronické jízdné v souvislosti s problematickou Opencard.

Primátorka Adriana Krnáčová (za ANO) dříve uvedla, že město pracuje na rozšíření služeb o aplikaci pro chytré mobilní telefony, jejímž prostřednictvím by bylo možné platit jízdné v MHD. V té souvislosti zmínila možné rozšíření smlouvy s firmou Erika. Nápad se setkal s kritikou. Firma Erika totiž vznikla transformací firmy Crowsnest, kterou v souvislosti se zakázkami pro dopravní podnik vyšetřuje policie. Interní audit by teď měl prověřit výhodnost smlouvy na SMS jízdenky.

Rozšíření smlouvy s Erikou odmítá Trojkoalice, která Praze vládne spolu s ČSSD a ANO. „Smlouvu považuji za nevýhodnou. Je uzavřena na deset let, což je v oblasti elektronických služeb velmi dlouhá doba, na elektronický nákup jízdenek má firma monopol a marže z prodaných jízdenek dosahuje i po snížení téměř 25 procent,“ řekla členka dozorčí rady dopravního podniku a zastupitelka Petra Kolínská (Trojkoalice/SZ).

Dopravní podnik se vyrovnává s problematickými nebo nevýhodnými smlouvami

Kolínská tvrdí, že „firma s neprůhlednou vlastnickou strukturou získala od roku 2007 za SMS jízdenky již téměř tři čtvrtě miliardy a i nadále jí Pražané odvádějí každoročně přes 100 milionů.“ Výpověď smlouvy je prý téměř nemožná. Smlouva podle Kolínské vznikala na základě pilotního provozu bez otevřené soutěže a trestní stíhání kvůli kontraktu se má týkat desítky lidí.

Praha se ale snaží vypořádat s kartou Opencard, se kterou má řadu měsíců problémy a která slouží především jako tramvajenka. Rozšířil se kvůli tomu i prodej papírových kuponů. Aplikace pro takzvané chytré telefony by podle dřívějšího vyjádření primátorky měla být přechodnou alternativou ke kartě Opencard a k papírovým kuponům. Cestující by si tak mohli zakoupit jízdné a v MHD se místo karty nebo kuponu prokazovat mobilním telefonem.