Místo hrobů skládka: Hřbitov v Jindřichově Hradci zachrání radnice

Jindřichův Hradec - Zpustlý jindřichohradecký hřbitov u Václava změnil vlastníka. Po třech letech dohadování získala nejstarší pietní místo ve městě radnice od církve, která se o něj z finančních důvodů nedokázala postarat. Některé části hřbitova proto zchátraly a proměnily se ve skládku, o většinu hrobů se nikdo nestaral. Noví správci chtějí místo zvelebit.
Video Radnice zvelebuje hřbitov v Jindřichově Hradci
video

Radnice zvelebuje hřbitov v Jindřichově Hradci

Hřbitov získala radnice od církve. Zástupci diecéze přiznávají, že peníze na údržbu neměli, podařilo se jim pouze opravit kostel. Noví vlastníci uvolní na obnovu krchova desetitisíce korun. „Bylo to jedno z nejhorších zákoutí ve městě. Snažíme se hřbitov vyčistit od tun a tun odpadků,“ popisuje starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka (ČSSD).

Hřbitov u svatého Václava má téměř tisíc hrobů. Vloni v létě zde byly k vidění povalené pomníky i kříže, otevřené rovy zakryté stromy a křovím, pěšiny byly zarostlé. V současnosti se úklidové čety snaží obnovit první cesty, brzy se chtějí zaměřit na černé skládky a poničené náhrobky. Desítky jich odstraní. „Ty, které jsou zdraví nebezpečné a mohly by na někoho spadnout, se odvezou a hrob se zruší,“ plánuje ředitel Služeb města Jindřichův Hradec Ivo Ježek.

Ve starých knihách teď správci hledají jména pohřbených, žádná přesná evidence ale neexistuje. „Děláme seznam, který bude veřejně přístupný a lidé v něm budou moci případně nalézt své předky,“ říká Hana Palusková ze Správy městských hřbitovů. Desítky hrobů patří německým obyvatelům. Do pátrání po pozůstalých se proto zapojí krajanská sdružení. „Nepočítáme s žádnou exhumací, ostatky, které zde byly před lety pohřbeny, zde zůstanou,“ dodává Palusková.

Pietní místo je nejstarší ve městě, svému účelu začalo sloužit už ve 14. století. Naposledy tady pohřbívali v 50. letech minulého století. Hřbitov budou pravidelně sledovat strážníci, na noc se bude uzavírat.