Příběh domu s lávkou přímo do továrny

Každý dům v Praze píše svůj vlastní příběh. Ten s číslem 8 v ulici V Jámě není výjimkou. Je to ale současně také příběh jedné rodiny, která tady kdysi provozovala známou firmu na výrobu razítek. Celý tento vnitroblokový dům nechali postavit manželé Zdeňka a Bohumil Zahradníkovi ve 20. letech jako provozní křídlo k tehdy třípodlažnímu rezidenčnímu uličnímu domu. A příběh má pokračování vlastně i v současnosti - zásluhou domu se potomci této rodiny dali po letech znovu dohromady. 
Video Ve dvoře bývala továrna na kancelářské potřeby
video

Ve dvoře bývala továrna na kancelářské potřeby

Dům ve dvoře byl podle historika architektury Zdeňka Lukeše postaven v roce 1922. Původně to byla tiskárna a plány vypracoval v roce 1921 pražský architekt Emil Jech, který byl ovlivněn německým expresionismem. Což je podle Zdeňka Lukeše na průčelí domu patrné - jsou tam zajímavé detaily a zalomené podokenní římsy, i s náznakem doznívajícího kubismu.

Při výstavbě tohoto domu mysleli autoři třeba i na kompletní centrální vytápění. Kvůli tomu vyrostl ve dvoře velký komín. A když vystoupáme až na půdu, naskytne se nám pohled na komín a Novoměstskou radnici.

V domě ve dvoře bývala továrna na kancelářské potřeby, z nichž nejdůležitější byla úřední razítka se státním znakem. Továrna měla 50 zaměstnanců. A zajímavostí byla lávka, která propojovala továrnu s obytným domem a zkracovala manželům Zahradníkovým cestu do práce. A - jak dodává potomek zakladatelů firmy a domu Petr Lesný - jedním z účelů lávky bylo také to, aby bylo možné chodit strašit dělníky. 

Přestože byli manželé Zahradníkovi zjevně velmi moderní lidé, i do samotného centra Prahy dokázali přenést pořádný kus venkova. Petr Lesný vzpomíná, že v místě, kde původně byly záchody, chovali jeho předci prasata. „Za situace, kdy hodně lidí oznamuje trestnou činnost, tak nikdo babičku neprásknul. Takže se musela asi chovat k lidem slušně,“ dodal Lesný. Říká, že tento příběh je součástí rodinných ság, podle nichž prý prasata z onoho utajeného chléva na záchodech honili předci až do Štěpánské ulice.

Pan Petr Lesný si ještě pamatuje, že v domě bývalo holičství, tatínkova ordinace i maminčina výroba nálepek. Po roce 1948 ale Zahradníkovi o celý dům přišli. Nesli to prý velice těžce. Dědeček se domáhal nikoli peněz, ale aby do továrny mohl dál chodit pracovat a pomáhat. „Dokonce se stali členy Družstva Znak, které to zpracovávalo. No a pak to nějaký bdíč, abych použil výrazu od Škvoreckého, zarazil a nás vyhodili,“ vzpomíná Petr Lesný.

Dům měl zepředu na fasádě nápis B. Zahradník. Když se ale posléze dělaly opravy domu, řemeslníci dostali pokyn tento nápis z fasády otlouct. Stejný nápis na domě ve dvoře ale zůstal. Teď se potomci manželů Zahradníkových chystají jméno zakladatele firmy na fasádě uličního domu obnovit. A společná práce vlastně rodinu znovu stmelila. 

Současná správkyně domu Eva Worman Moličová popsala, že během posledních čtyř let potkala svého strýce, Dr. Lesného, od kterého správu domu přebrala. A poznala i jeho neteře. „Nyní to tu tvoříme spolu a máme radost, že se věci daří. Teď se scházíme a našla jsem část rodiny, kterou jsem nikdy neznala,“ uvedla Eva Worman Moličová, správkyně domu.

Zahradníkovi kdysi vlastnili i uzoučký dům ve Vodičkově ulici. Býval jakousi výkladní skříní jejich továrny s kancelářskými potřebami. Což ostatně dokládá i obraz, který potomci zakladatelů firmy Zahradník dodnes střeží. Dům ve Vodičkově ulici ale rodina vlastnila jen do doby, než jim ho zabavili komunisti.

Rodina vlastnila i úzký dům ve Vodičkově ulici
Zdroj: ČT24

To se stalo v roce 1960 a pár měsíců nato zabila odlomená římsa ženu čekající na chodníku na tramvaj. Za toto neštěstí tak už rodina nenesla odpovědnost. Poněkud zarážející je, že i 55 let od tragické události je dům bez oné římsy.

Ale ještě zpátky do domu číslo 8 v ulici V Jámě. V suterénu kdysi bývala truhlářská dílna. Teď je tam úplně nová pražská galerie s názvem Zahradník. Provozuje ji ruský umělec, milovník starých fotografických technik a sběratel dávných portrétních snímků Dmitrij Rubinstein. Ten měl v místě nejprve dílnu a fotoateliér, ale zbyla mu ještě spousta místa. Proto se rozhodl galerii vytvořit. Kromě fotografií vystavuje třeba i design nebo grafiku. Jde o jedny z největších výstavních prostor v celé Praze.

/*json*/{"map":{"lat":50.07998991897916,"lng":14.424841399999991,"zoom":15,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":{"0":{"lat":50.08002612518873,"lng":14.424920082092285,"type":"","description":"Ulice v Jámě"}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/