Někteří lékaři ze Zlínského kraje nebudou ve středu ordinovat

Zlín - Přibližně 30 praktických lékařů ze Zlínského kraje ve středu neotevře ordinace, sejdou se v uherskohradišťské pobočce Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Budou požadovat vysvětlení, jak mají pokračovat v ošetřování pojištěnců VZP, se kterou dosud někteří nemají uzavřenu smlouvu. Sdělil to předseda Sdružení praktických lékařů Zlínského kraje Lubomír Nečas.

Podle Nečase lékaři nevědí, jak a komu mají poskytnutou péči účtovat a zda mají vybírat regulační poplatky. „Podle zákona to mohou učinit jen smluvní zdravotnická zařízení. Mnozí praktici však nemají dosud se zdravotní pojišťovnou uzavřené smlouvy,“ uvedl. Ve Zlínském kraji je přibližně 300 praktických lékařů, do akce se jich tak zapojí asi desetina. Většinou jde o lékaře z Uherskohradišťska.

Od ledna příštího roku mají pacienti zaplatit 30 korun za návštěvu lékaře. Stejnou částku dají i za položku na receptu, 60 korun mají hradit za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. Platit by měli i po překročení ročního limitu ve výši 5000 korun, částky nad tento limit jim pojišťovna vrátí. Sociální demokraté podali kvůli poplatkům ústavní stížnost. Ústavní soud o ní zatím nerozhodl.