Širší koryto řeky ochrání Veselí nad Lužnicí

Veselí nad Lužnicí - Městu Veselí nad Lužnicí svitla naděje, že bude lépe chráněno před velkou vodou. Pozemky na levém břehu Lužnice koupila těžební společnost. Pokud začne těžit písek, rozšíří koryto řeky, a to tak pojme více vody. Obyvatelé města ale volají po dalších protipovodňových opatřeních.

Vybagrování písku u řeky je pro místní dobrou zprávou. Shodují se ale v tom, že je třeba rozšířit i koryto řeky přímo ve městě. „Na soutoku Lužnice s Nežárkou je úzké hrdlo, dokud se nerozšíří, tak to nebude odtékat,“ říká jeden z místních obyvatel. 

Na rozšíření řeky a výstavbu protipovodňových stěn radnice peníze nemá. Potřebovala by přes sto šedesát milionů korun. Už řadu let žádá stát, ale zatím marně. „Bylo nám odpovězeno, že naše žádost byla podstoupena strategickému partnerovi k posouzení. Bohužel, do dnešního dne nemáme vůbec žádné vyrozumění,“ neskrývá zklamání nad přístupem úřadů starosta Veselí nad Lužnicí Jaromír Novák

Vedení radnice proto vítá záměr firmy, která od státu koupila pozemky u Lužnice na okraji města a chce tu začít těžit písek. „V rámci opatření proti povodni je v této lokalitě projektován záchytný poldr,“ uvádí vedoucí marketinku HC Česká republika Miroslav Řípa. Prostor po těžbě by tak mohl v případě záplav fungovat jako nádrž na přebytkovou vodu. „Mohlo by to napomoci k odtoku z města,“ doufá starosta Novák.

O tom, zda stát městu na protipovodňová opatření peníze přidělí, se rozhodne až na podzim.V případě, že je město dostane, začne s výstavbou počátkem příštího roku. V roce 2002 způsobila ve Veselí velká voda škody za 890 milionů korun. O čtyři roky později pak za 200 milionů.