V Písku archeologové objevili mohylu s hroby z doby bronzové

Písek - Zajímavým nálezem se mohou pochlubit archeologové z Prácheňského muzea v Písku. Objevili mohylu z doby bronzové starou zhruba tři a půl tisíce let. Tři pohřební hrobové komory ukrývaly také keramiku a bronzové předměty. Na objev se přišlo při archeologickém průzkumu lokality Bakaláře, kde se buduje nový povrch.

Stáří a zejména místo nálezu tří hrobových komor považují vědci za středoevropský unikát. Mohylové hroby se totiž obvykle nacházejí na různých místech, například v Píseckých horách, v historické městské zástavbě ale může jít o nejvýznamnější nález ve střední Evropě.

„Patrně se jedná o rozsáhlejší pohřebiště, které bylo později zničeno středověkou zástavbou. Jeho trvání bylo delší, neboť se nám podařilo najít urnové hroby, které jsou o něco mladší,“ sdělil archeolog Jaroslav Jiřík. „V minulosti bylo pohřebiště proťaté celou řadou liniových staveb jako třeba elektřina a vodovod,“ dodal.

Unikátní objev pravděpodobně zbrzdí rekonstrukci lokality, která měla skončit v dubnu příštího roku. Město nyní zvažuje, že mohylu zahrne do obnovovaného historického prostoru, nechá ji zasklít a osvětlit.