Na Lipně vznikla ledová magistrála

Lipno - Lipno láká bruslaře, na zamrzlé hladině mohou kroužit po více než desetikilometrové dráze - jedné z nejdelších na kontinentu. Provozovatelé ji nejen pravidelně upravují, ale stejně pečlivě měří i sílu ledu po celé její délce. O víkendu na ledovou dráhu vyrazily stovky bruslařů, a to jak z Česka, tak i ze zahraničí. Pokud nepřijde nějaká zásadní obleva, vydrží tu podle vodohospodářů dráha minimálně ještě měsíc.

Ledová magistrála má tvar oválu, směrem k Frymburku a Přední Výtoni je široká osm metrů, díky mrazu má zatím většinou hladký povrch bez větších prasklin a rýh. Bruslaři si pochvalují: „Ideální kombinace pro rodinu - máma s kočárem na brusle a děti s tátou na sjezdovku. Je to výborné.“ Na čerstvě vymetenou ledovou dráhu vyrazily o víkendu stovky bruslařů, někteří tady zvládli desítky kilometrů. „Registrujeme bruslaře z celé republiky,“ potvrdil zástupce lipenského areálu Martin Řezáč. Led ale testují například i nizozemští rychlobruslaři.

O dráhu pečují dobrovolníci, povrch udržují pomocí malého traktoru. Odhrnují sníh a zametají led kartáčem. Každý den pak objíždějí trať s vrtačkou, měří a zapisují tloušťku ledu. „Dnes je led silný 31,5 centimetru,“ uvedl správce dráhy Jan Staněk. Náklady na celou sezonu se odhadují na sto tisíc korun.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky

Podle vodohospodářů je trať nejdelší bruslařskou dráhou v Česku. Jak potvrdil ředitel Povodí Vltavy České Budějovice Zdeněk Zídek, led je dostatečně silný, žádné nebezpečí podle nich nehrozí: „Je to bezpečné, až na místa, kde se do nádrže vlévají potoky, těm se vyhýbáme.“ Po ledové spojnici se někteří zdatní bruslaři dostanou do sousedních obcí zhruba stejně rychle jako auto, jde podle nich o příjemnou zkratku.

/*json*/{"map":{"lat":48.71809,"lng":14.091001,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":48.71809,"lng":14.091001,"type":"1","description":""},{"lat":48.71809,"lng":14.091001,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/