E.ON postaví ekologický zdroj energie

České Budějovice - Moderní elektrárna a teplárna, která bude  spalovat jak plyn tak biomasu, by měla vyrůst v Mydlovarech na Českobudějovicku. Koncern E.ON tady definitivně opustil plán na stavbu obří spalovny. Nový  projekt je pro obce i ekology výrazně přijatelnější, bojí se ale vyššího počtu nákladních aut.

Spalovnu v Mydlovarech nechceme. Jednoznačné odmítnutí místních starostů, obyvatel i sdružení nakonec energetický koncern E.ON respektoval. Teď má nový plán. Za téměř čtvrt miliardy korun tady hodlá postavit vzorový zdroj nejen tepla, ale i elektřiny. „Jedná se o první zdroj na výrobu elektrické energie naší společnosti na území jižních Čech,“ říká mluvčí E.ON Česká republika Vladimír Vácha.

Zatím v rozlehlém areálu fungují předimenzované plynové kotle vytápějící za stále víc peněz jen asi čtyřtisícovou Zliv. „Od projektu si slibujeme, že cena tepla bude pro nás příznivější,“ věří starosta Zlivi Jiří Štabrňák.    

Video Reportáž Petra Šuleře
video

Reportáž Petra Šuleře

Jedna část nového zařízení má spalovat plyn, druhá, důležitější, přes 30 tisíc tun biomasy ročně. Energetický koncern ji začal projektovat ještě před plynovou krizí, teď je podle jeho představitelů ještě důležitější. „Spoléhat se v dodávkách tepla nebo jiných energií pouze na jedno médium není za současné situace tím nejlepším řešením,“ vysvětluje Vladimír Vácha.  

Projekt je obecně přijatelný i pro Mydlovary. Obec už teď ale protestuje proti stovkám nákladních aut, která sanují nedaleká uranová odkaliště. Dodávky desítek tisíc tun biomasy situaci podle starosty, ještě zhorší. „Budeme žádat na investorovi, aby nám dopady těžké dopravy kompenzoval,“ uvádí starosta Mydlovar Petr Ciglbauer.  

Tzv. plynová kogenerační jednotka by měla být v provozu ještě letos. Stavbu biomasové elektrárny a teplárny chce E.ON dokončit příští rok.