„Projekt byl od samotného počátku nereálný. Jsem spíš pro to využívat toto území v souladu s ochranou přírody a v souladu se zájmy šetrné turistiky,“ řekl hejtman. Dodal, že kraj by se měl spíše zaměřit na zvýšení turistického ruchu v oblasti Nové Pece a jejího propojení s rakouským zimním střediskem Hochficht, kde se už delší dobu plánuje vybudování lanovky, která by spojila českou stranu s alpským skiareálem. To ale zatím odmítá ministerstvo životního prostředí i správa šumavského parku.
Dřívější vedení kraje přišlo s myšlenkou vybudovat v Boleticích velké lyžařské středisko asi před pěti lety. Očekávalo od něj, že udrží v jižních Čechách více turistů i přes zimu, což by pomohlo rozvoji celého regionu. Středisko na vrcholu hory mělo mít kapacitu pro 8 500 návštěvníků denně, 32 kilometrů sjezdovek a přes 70 kilometrů běžeckých tras.

Reportáž Aleše Hazuky
Boletice: 60 kilometrů cyklotras a 23 kilometrů cest pro pěší
Jiří Zimola:
„Máme šanci zvětšit území našeho kraje o část využitelnou pro šetrnou turistiku. Naším cílem je vybudovat v těchto místech naučné a cyklistické stezky, které by umožnily lidem nahlédnout do nedostupných částí vojenského újezdu.“
Proti záměru vybudovat na Špičáku skiareál dlouhodobě bojují ekologičtí aktivisté a zejména ochránci ptactva. Od roku 2006 totiž území patří do sítě chráněných evropských lokalit a žije v něm řada zvláště chráněných a ohrožených ptačích druhů. Ekologové proto úmysl hejtmana vítají. „Pokud se to promítne skutečně i do změny v územně plánovací dokumentaci kraje, tak je to rozhodně pozitivní počin,“ dodala Pavla Matějková z ekologického sdružení Calla.
Turisté a cyklisté mohou nyní ve vojenském újezdu Boletice využívat 60 kilometrů cyklotras a 23 kilometrů cest pro pěší v jeho okrajových částech. Přístupné jsou o sobotách, nedělích a státních svátcích. V jinou dobu se návštěva značených tras nedoporučuje kvůli armádním cvičením. Areál slouží například k výcviku jednotek, které jsou nasazeny v zahraničních misích. Loni jej využilo 103 tisíc vojáků.