Na jihu Čech je tuzemská klientela vítaná

Kvilda (Šumava) - Češi zachraňují turistickou sezonu na jihu republiky. Zatímco zahraničních návštěvníků dorazilo kvůli hospodářské krizi míň, počet domácích turistů příliš neklesá. I Češi však přijíždějí na kratší dobu, více šetří a zároveň vyžadují kvalitnější služby. Větší zájem je o kratší pobyty, typické jsou prodloužené víkendy. Českým hoteliérům mohou nepřímo pomoci i problémy cestovních kanceláří a oproti loňsku slabší koruna. Vliv bude mít především počasí a do celoročních statistik zasáhnou jistě i vánoční prázdniny.

Zatímco ještě v roce 2007 se centra historických měst, nejznámější památky a další turisty vyhledávané oblasti na Šumavě vyznačovala tím, že anglicky, rusky a německy mluvící průvodci zde byli téměř na roztrhání, nyní je zde daleko víc slyšet čeština. Už loni na jih Čech přijelo méně zahraničních turistů než v roce 2007 a letošní propad má být ještě větší. Tuzemských návštěvníků ale i přes nestálé počasí téměř neubylo, nejpřesnější průběžné statistiky mají památkáři. „Lze říct, že nás tuzemští návštěvníci zachraňují,“ prohlásil ředitel Národního památkového ústavu České Budějovice Petr Pavelec.

Důvodů je podle památkářů i podnikatelů víc: oproti loňsku slabší koruna, větší zájem o kratší pobyty, typicky prodloužené víkendy. A českým hoteliérům mohou nepřímo pomoci i problémy cestovních kanceláří. „Protože cestovní kanceláře začínají mít problémy, lidé sázejí na jistotu, proto jezdí do zdejších penzionů,“ uvedl starosta Kvildy Václav Vostradovský (nez.). Petr Klinecký z hotelu Inn Kvilda doplnil: „Vrací se spousta Čechů, klientela je vesměs česká.“ Irena Petrásková z penzionu Mlýn v Dubu u Děkanských Skalin je spokojená: „Ubytovanost mám stejnou, možná o trochu větší než loni.“

Video Reportáž Petra Šuleře
video

Reportáž Petra Šuleře

Zatím ale ještě hůř než loni je na tom většina kempů. Čechů sice jezdí víc, ale podle hoteliérů jsou nesrovnatelně náročnější a sebevědomější než před dvaceti lety. „Mají mlsnější jazýčky a hledají lepší služby,“ potvrdil Petr Klinecký.

Zbytek letní sezony v jižních Čechách už podle památkářů a hoteliérů ovlivní především počasí, do celoročních statistik zasáhnou zřejmě i vánoční prázdniny.

/*json*/{"map":{"lat":49.8521516678,"lng":15.1831054688,"zoom":6,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Správa Národního parku Šumava vytyčila 6 nouzových nocovišť v okolí páteřní šumavské trasy.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24