V jižních Čechách čistí technika povodní zanesená koryta řek

České Budějovice - V jižních Čechách začíná těžká technika s čištěním nánosů v říčních korytech, které sem při letošních povodních splavila velká voda. Desítky tisíc tun hlíny a kamení, které by při dalších přívalových deštích mohly bránit odtoku vody, odklízejí bagry díky prostředkům z evropských dotací. Těžká technika rovněž znovu pracuje v rozestavěné Vltavské vodní cestě.

Konkrétně v Českých Budějovicích voda na sklonku června rozmetala stavbu takzvaného obratiště, kde se mají otáčet lodě na budované Vltavské vodní cestě. Po čtyřiceti dnech vypadá říční stavba téměř jako před povodní. „Práce pokračují, vše by se mělo stihnout v termínu,“ uvedla náměstkyně primátora Českých Budějovic Ivana Popelová (ODS).


Další zanesené řeky na jihu Čech ale stále zůstávají bez patřičné renovace. Na soutoku Otavy a Volyňky třeba vznikly nové ostrovy bránící odtoku vody. Strakonická místostarostka  Ivana Říhová (KDU-ČSL) se obává případných dalších kalamit. „Ty obrovské nánosy štěrku a písku představují veliké riziko pro případ dalších povodní či průtrží mračen,“ uvedla pro ČT Říhová.

Video Reportáž Petra Šuleře
video

Reportáž Petra Šuleře

Podle Petry Krainové z Povodí Vltavy se průběžně odstraňují následky a provádí opravy s tím, že přednost mají vždy ta nejrizikovější místa. Ve Vltavě budou těžké stroje pracovat až do podzimu.

Stavební práce
Stavební práce