Záchraně raků pomůže nové výzkumné centrum ve Vodňanech

Vimperk - Zachování původních druhů raků v Česku pomůže nové výzkumné centrum na jihu Čech. Během dvou let vznikne ve Výzkumném ústavu rybářském a hydrobiologickém ve Vodňanech za zhruba 370 milionů korun. Populace chráněného raka říčního a raka kamenáče ohrožují druhy raků dovezených z Ameriky, kteří přenášejí račí mor.

Zhruba 75 procent nákladů na vybudování centra ve Vodňanech pokryje evropská dotace. „Velmi významnou součástí centra bude i výzkum raků. A cílem je využití raků jako bioindikátora kvality vody především na vodárenských objektech i v různých podnicích povodí,“ přiblížil vedoucí laboratoře etologie, výživy ryb a raků Pavel Kozák.

Hlavním cílem ale bude zachovat druhy raků, kteří historicky patří do české přírody. „Je zde velké nebezpečí průniku a rozmnožování nepůvodních druhů a my se snažíme uchovat populace našich původních druhů,“ uvedl Kozák. Devět let spolupracuje výzkumný ústav se šumavským národním parkem. Monitoruje výskyt raků na Šumavě a hledá vhodná izolovaná místa, kam se dají raci vysadit a kde nepřijdou do styku s dovezenými druhy. „V případě, že by došlo k nejhoršímu a vyhynuli všude raci, tady by naši raci zůstali,“ doplnil Kozák. Od letoška ale umělému vysazování raků není nakloněno ministerstvo životního prostředí.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky

Pomoci rakům má i konference v Písku

Výzkumný ústav tento týden pořádá v Písku evropskou konferenci, na níž se zabývá právě budoucností původních druhů raků v Evropě. Dnes si její účastníci prohlédli tradiční lov korýšů na proutky ve vodní nádrži u Vimperka, kde je populace raka říčního. Podle Kozáka se na ní evropští odborníci shodli, že jejich národní programy pro záchranu těchto korýšů jsou založeny právě na vytváření útočišť raků a jejich znovuvysazování.

Mezi nepůvodní druhy patří rak pruhovaný a rak signální, kteří se snadněji množí. V přírodě jich už je několikanásobně více než původních raků. Českou populaci raků začátkem minulého století téměř zničil račí mor. Od 70. let se situace zlepšila, protože se zkvalitnila voda. Ale v řadě lokalit dovezení raci zabraňují šíření původních druhů. Přenášejí račí mor, který je v případě nákazy stoprocentně smrtelný pro původní druhy.