Američtí váleční letci mají na Českokrumlovsku nový pomník

Českokrumlovsko – Veteráni, zástupci ambasády a historických klubů odhalili nedaleko Bujanova na Českokrumlovsku nový pomník amerických válečných letců. Stojí v místě brutální popravy posádky amerického bombardéru, který na konci války nouzově přistál u Dolního Dvořiště. Letce ve věku od 20 do 25 let zabili němečtí vojáci.

V sousedství stojí menší dřevěný kříž, tragédii připomíná od 70. let. Tehdy ho v tichosti a bez vzpomínkové akce postavili místní. Americký letoun se v prosinci 1944 vracel na jihoitalskou základnu po bombardování cílů v okolí Regensburgu. Stroj ale měl poškozený motor a začal klesat, pilot s ním nouzově přistál na zasněženém poli.

Posádku němečtí vojáci zajali, po výslechu letce zavezli do lesa a postříleli, jak popsal spoluorganizátor vzpomínkové akce a předseda Veteran Army Vehicles Milan Průša. Starosta Bujanova Bořivoj Vojče (KSČM) dodal, že Američané byli zhruba den zahrabaní ve sněhu, než je den následující Němci zakopali.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky

Půl roku po válce Američané těla svých letců exhumovali a převezli na francouzské hřbitovy. Po 66 letech v místě popravy postavili pomník. Americké letce připomíná i kamenný monument u Srubce na Českobudějovicku. V kraji mají dva větší památníky také českoslovenští váleční letci. Jeden stojí v Písku, druhý v Jindřichově Hradci.

/*json*/{"map":{"lat":48.8845857179,"lng":14.4058227539,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":48.703197154818,"lng":14.429168701172,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/