Dřevorubci v šumavských lesích pracují díky minitendrům

Šumava – Podle Správy Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava je získávání práce pomocí minitendrů transparentní způsob zadávání veřejných zakázek, který navíc není diskriminační. Dřevorubci na Šumavě tak pracují již rok. Každý má tak možnost zúčastnit se a uspět v soutěži o dobrou práci.

Vedoucí odboru péče o ekosystémy NP Šumava Ivan Majer říká, že podle analýzy jde o ideální řešení zadávání veřejných zakázek. Letos v dubnu podepsalo rámcové smlouvy 210 dřevorubců a lesnických firem. Díky tomu mohou soutěžit ve všech vypsaných minitendrech. Většina z nich je místních, z Plzeňského a Jihočeského kraje.

Podle účastníka minitendrů Františka Haila jde o férové podnikání. Šumava využívá v rámci minitendrů unikátní systém Lesis. Ten je postavený na nejmodernějších technologiích. Lesníci tak využívají internet i mobilní telefony se zabudovanou GPS.

Video Reportáž Jana Dvořáka
video

Reportáž Jana Dvořáka

„Mobily mají operační systém Android, který nám umožňuje například i evidovat kůrovcem napadené stromy či lapače,“ říká vedoucí územního pracoviště NP Šumava Václav Hřebek. Systém Lesis budou pracovníci šumavského parku využívat nejméně do konce roku 2011, kdy budou končit i rámcové smlouvy na práce v lesích.