Areál pohraniční roty Hájnice na Třeboňsku čeká demolice

Třeboňsko – Ochránci přírody strhnou další bývalou pohraniční rotu. Tentokrát čeká na demolici areál Hájnice na Třeboňsku. Objekty získali od státu zdarma správci chráněné oblasti Třeboňsko a ti je v ptačí rezervaci nechtějí. Podobně postupovali pracovníci šumavského parku, kteří zlikvidovali areál Javoří pila.

Areál bývalé 13. pohraniční roty je uzavřený a zpustlý, budovy zůstávají ve stavu, ve kterém je vojáci opustili. U plotu stále stojí kotce pro psy, garáže pro tzv. poplachové hlídky jsou prázdné. Starosta Chlumu u Třeboně Jiří Hájek říká, že pro městys nemá areál žádné využití.

Komplex uprostřed lesů patřil státu, zájem o něj měl místní podnikatel, ten však neuspěl. Získali ho správci třeboňské chráněné oblasti. „Komplex byl určitě prodejný, ale prioritně se nabízí a předává organizačním složkám státu,“ nechal se slyšet ředitel Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Zdeněk Prokopec.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky

Noví vlastníci mají jediný cíl. Rotu v blízkosti ptačí rezervace v průběhu příštího roku zboří, suť odvezou na skládku, terén srovnají. Demolice si vyžádá asi šest milionů korun, peníze chtějí ekologové získat z evropských fondů.

Například budovy bývalé roty Javoří pila na Šumavě buldozery zničily, do chráněného území nepatřily. Teď místo nich roste tráva, z příjezdové silnice je cyklostezka.

/*json*/{"map":{"lat":49.0180579569,"lng":14.850769043,"zoom":8,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":48.965793814611,"lng":14.946899414062,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/