Voraři plavili dřevo na Šumavě - letos naposled

Modrava - Doprava dřeva po vodě už je dávnou minulostí. Připomenout si ji mohli dnes návštěvníci Šumavy na Vchynicko-tetovském kanále nedaleko Modravy. Voraři tam splavili skoro čtyři kilometry na čtyřech vorech. Běžně se dříví plavilo ještě v polovině minulého století, do doby, než vorařům vzala práci nákladní auta. Na Vchynicko-tetovském kanále na Šumavě se třikrát do roka plaví dříví už déle než pět let.

Plavení dřeva na Vchynicko-tetovském kanále patří mezi nejatraktivnější akce na Šumavě a pokaždé přiláká stovky lidí. Dnešní plavení bylo letos poslední, to příští se uskuteční až napřesrok.

Na Vchynicko-tetovském kanále se přitom v minulosti plavilo pouze polenové dříví. Voraři jej ale zvolili jako jediný tok, kde lze v klidu ukázat, jak se vory kdysi plavily. I když by si voraři mohli dnes ulehčit práci současným nářadím a technologiemi, drží se co nejvíce původních postupů a materiálů. Plavba na vorech bývala velmi náročná a sebemenší chyba při stavbě znamenala velké problémy.

/*json*/{"map":{"lat":49.0254313456,"lng":13.4955883026,"zoom":14,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/