Důchodkyně věnovala milion na dětský azylový dům

Česká Lípa/Jindřichův Hradec - Čtyřiasedmdesátiletá důchodkyně z České Lípy Irena Hájková věnovala milion korun na dostavbu dětského azylového domu Klokánek v Jindřichově Hradci. Stacionáři pro ohrožené děti tak dala veškeré své úspory. Podle předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičkové jde o jedinečný akt, který od soukromé osoby za svou profesní kariéru ještě nezažila. K zahájení provozu jindřichohradecký Klokánek potřebuje ještě 2,5 milionu.

„Když jsem viděla ty ubohé děti… My jsme děti s manželem nikdy neměli, tak co s tím,“ vysvětlila pro ČT svou motivaci dárkyně Irena Hájová.

Klokánek v Jindřichově Hradci je jediným zařízením tohoto typu v Jihočeském kraji. Na financování jeho vzniku žádal Fond ohrožených dětí (FOD) o dvacetimilionovou dotaci z evropských fondů. Po přehodnocení problematické páté výzvy Regionálního operačního programu Jihozápad o ni ale fond přišel. „V přehodnocené páté výzvě projekt Klokánku stejně jako řada jiných projektů bohužel neuspěl,“ podotknul mluvčí Regionálního operačního programu Jihozápad Adam Kotlík.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky

Dar zabrání zakonzervování domu

„Když fond nezískal přislíbenou dotaci, ocitl se ve velmi problematické situaci. Objekt - bývalý pension v Jindřichově Hradci, kde má zařízení Klokánek pro 32 dětí vzniknout, byl z větší části zrekonstruovaný a stavební firmy čekaly na uhrazení provedených prací,“ vysvětlila Vodičková.

„My jsme nikdy nedostali tak veliký dar od soukromé osoby. To je opravdu naprosto úžasné,“ uvedla v souvislosti s finančním darem. Milion použijí provozovatelé na splátky za stavební práce, díky pomoci paní Hájkové však nebudou muset téměř dokončenou stavbu zakonzervovat. Na zahájení provozu potřebují ještě 2,5 milionu korun.

Klokánkem může ročně projít až 60 dětí

Dům bez eurodotace bude zatím fungovat bez nové čistírny odpadních vod a také bez zateplení. Vybaveny budou zpočátku jen dva pokoje a v zahradě nevznikne hřiště. Objekt na okraji města pronajal fondu zdarma na několik desítek let jihočeský podnikatel. Nachází se v něm osm bytů, každý pro čtyři děti. Jeho celková kapacita tedy bude 32 míst. Protože průměrná doba pobytu dětí v Klokánku je půl roku, v průběhu jednoho roku může nabídnout náhradní péči na principech rodinné péče až 60 dětem, které by jinak musely do ústavní výchovy.

Fond ohrožených dětí, který stacionáře Klokánek v ČR provozuje již deset let, spravuje nyní 34 zařízení, jejich kapacita je 450 lůžek. Za deset let existence prošlo Klokánky přes 3000 dětí. „Loni jsme do Klokánků přijali víc než 500 dětí, ale přes 800 jsme museli odmítnout pro nedostatek kapacity. Byli bychom tedy velmi rádi, aby Klokánek v Jindřichově Hradci mohl co nejdřív otevřít svou vlídnou 'kapsu' dětem, které to potřebují,“ uvedla Vodičková.

Klokánek v Jindřichově Hradci
Klokánek v Jindřichově Hradci
Více fotek
  • Klokánek v Jindřichově Hradci autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2397/239620.jpg
  • Marie Vodičková autor: Doležal Michal, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2146/214520.jpg
  • Klokánek v Jindřichově Hradci se potýká s nedostatkem financí autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2397/239619.jpg
  • Klokánek v Jindřichově Hradci autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2397/239625.jpg
  • Fond ohrožených dětí autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/802/80178.jpg