Mezigenerační univerzita v Českém Těšíně slavila páté výročí

Český Těšín - Mezigenerační regionální univerzita v Českém Těšíně slaví páté výročí vzniku. Za dobu své činnosti nabídla řadu zajímavých přednášek, které se nevyhýbaly ani kontroverzním tématům naší historie. V současnosti se univerzita snaží získat akreditaci Slezské univerzity v Katovicích.

„Pět let je na jednu stranu hodně, na druhou málo. Ale myslím si, že tato univerzita si už našla v kalendáři regionálních akcí své stálé místo,“ říká pořadatelka univerzity Danuta Chwajol. Témata přednášek podle ní byla velmi pestrá, nejednou dokonce vyvolala bouřlivé debaty. „Často jsme se věnovali historickým tématům. Bylo několik kontroverzních přednášek a opět se potvrdilo, že dějiny nejsou černobílé.“ Většina posluchačů, stejně jako Eugeniusz Monczka, navštěvuje přednášky pravidelně už několik let. „Člověk by se měl stále vzdělávat. Pak se ještě sejdeme na chvíli s kamarády, takže je to i společenská událost.“

Jubilejní setkání zpestřil koncert Jakuba Blokesze, přednášku o vlastenectví měl kněz Rafał Śpiewak. „Myslím si, že Poláci a Češi mají na Těšínsku velkou šanci ukázat, že nás kromě těch vlasteneckých pout spojuje ještě něco víc – jeden společný slovanský původ,“ myslí si. Podporu aktivitám univerzity vyjádřila také generální konzulka Polské republiky v Ostravě Anna Olszewska. „Je to univerzita, která naplnila jednu z mnoha potřeb, které tady existují.“ Mezigenerační regionální univerzita ale neusíná na vavřínech. V současnosti se mimo jiné snaží u Slezské univerzity v Katovicích získat akreditaci. Byl by to další krok ve vývoji této vzdělávací instituce.

Video Reportáž Renaty Bilanové
video

Reportáž Renaty Bilanové

Polská verze:

Z okazji 5-lecia Międzygeneracyjnego Uniwersytetu Regionalnego odbyła
sie jubileuszowa impreza w Czeskim Cieszynie. W ramach jego działalnosci odbyło się na Uniwersytecie wiele wykładów - nie wykluczając kontrowersyjnych historycznie tematów. Aktualnie MUR stara się o akredytację przy Uniwersytecie Sląskim w Katowicach. „Te 5 lat to i dużo i mało. Z początku było bardzo trudno, ale stopniowo myśle, że MUR zdobył na mapie naszych instytucji i imprez już swoje stałe miejsce.“ - mówi pani Danuta Chwajol, organizator spotkań MUR-u z ramienia PZKO. Odbywające się w ramach MUR-u wykłady były zawsze bardzo urozmaicone, wywołując niejednokrotnie burzliwe dyskusje. „Często poruszamy tematy historyczne. Było kilka kontrowersyjnych wykładow,  bo okazało się, że historia nie jest czarno-biała.“

Większość sluchaczy odwiedza MUR regularnie od lat. Pan Eugeniusz Monczka uważa, że na odkrywanie nowych horyzontów nigdy nie jest za późno „Człowiek zawsze potrzebuje się dokształcać. A po wykładach jeszcze się spotykamy na chwileczkę z kolegami, więc jest to także taka akcja towarzyska.“ W ramach jubileuszowego spotkania odbył się koncert Jakuba Blokesza, a wykład o patriotyzmie wygłosił ksiądz Rafał Śpiewak: „Myslę, że na Zaolziu Polacy i Czesi mają wielką szansę pokazania, że nas łączy oprócz tych wartości patriotycznych, jeszcze jedna wspólna słowiańska kultura.“ Swojego poparcia dla działalności Uniwersytetu nie kryła obecna na uroczystościach konsul generalna, Anna Olszewska: „Jest to naprawdę uniwersytet, który wypełnił jedną z wielu potrzeb, jaka tutaj jest.“ Pomimo licznych sukcesów MUR nie planuje spocząć na laurach. W obecnej chwili stara się na przykład o akredytację przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, co byłoby kolejnym krokiem w rozwoju tej placówki.

Oslavy pátého výročí
Oslavy pátého výročí
Více fotek
  • Oslavy pátého výročí autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2463/246280.jpg
  • Oslavy pátého výročí autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2463/246282.jpg