Libínské Sedlo zvažuje odtržení od Prachatic

Prachatice - Obyvatelé Libínského Sedla zvažují, zda by se obec neměla odtrhnout od Prachatic a následně spojit s obcí Záblatí. Diskutovat o tom budou v sobotu. Někteří místní lidé se podle předsedy osadního výboru Jana Machaly domnívají, že město Prachatice do obce málo investuje. Třeba o vybudování čistírny odpadních vod a kanalizace se tu mluví už asi 20 let, řekl Machala. Zapotřebí je na ni odhadem asi 35 milionů korun.

Na jednání s místními obyvateli v sobotu přijedou starostové Prachatic i Záblatí. Prachatický Martin Malý (ODS) se členy osadního výboru Libínského Sedla diskutoval o problému oficiálně v úterý večer. Podle něj by Libínské Sedlo asi nemělo po odtržení od Prachatic větší šanci získat dotaci na kanalizaci. Šance jsou všude podobné, míní.

„Za poslední tři roky Prachatice v Libínském Sedle investovaly asi sedm milionů korun,“ uvedl Malý. Záblatí s 360 obyvateli má na opravy a investice ročně asi 1,5 milionu korun, a to včetně pěti osad. V Libíně Prachatice investovaly třeba do cyklostezek, chodníků, opravilo se sportoviště a hasičská zbrojnice, navíc na jejich území leží skládka komunálních odpadů, kde loni město ukončilo investici za 42 milionů korun.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky

Za posledních 10 let se podle mluvčí kraje Kateřiny Koželuhové žádná obec na jihu Čech neosamostatnila. O oddělení části obce rozhoduje krajský úřad na základě kladného výsledku místního referenda. Část obce musí tvořit jedno katastrální území. Existují i další pravidla. K Libínskému Sedlu spadají ještě Perlovice a Volovice.

V kraji jde o třetí takový případ. Odtržení od Českých Budějovic zvažovali někteří obyvatelé Zavadilky. Nakonec ale zůstali součástí krajského města. Osamostatnit se chtěli také lidé z Otína u Jindřichova Hradce.

/*json*/{"map":{"lat":49.001843917979,"lng":14.008598327637,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":48.981343619861,"lng":13.983879089355,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Libínské Sedlo (dříve Fefry, německy Pfefferschlag) leží asi čtyři kilometry od Prachatic pod horou Libín na někdejší Zlaté solné stezce. Po válce z obce muselo odejít německé obyvatelstvo. Samostatná byla do roku 1976, s budováním takzvaných střediskových obcí ztratila na významu. Nyní v ní bydlí přes sto obyvatel, postavilo se asi 20 nových domů a hotel. V okolí se nachází rozhledna, sjezdovka, lanové centrum a řada turistických stezek. Obec disponuje ubytovací kapacitou asi 70 lůžek. Dříve vlastnila na 400 hektarů lesů.