Ostravská Aréna nabídla divákům Boha masakru v polštině

Ostrava - Slezské divadlo z polských Katovic představilo v Komorní scéně Aréna svou novou hru Bůh masakru. Hra Yasminy Rezy už několik let vyprodává divadelní sály ve West Endu nebo na Brodwayi, populární je také v Evropě. V Ostravě byla hra uvedena díky několikaleté spolupráci katovického Slezského divadla s Komorní scénou Aréna.

Dva manželské páry se sejdou, aby si vyjasnily okolnosti a zmírnily následky šarvátky mezi svými syny. To je situace, z níž francouzská autorka Yasmina Reza vycházela při psaní své hry s názvem Bůh masakru. Tato hra má podle režiséra Henryka Adamka výrazný protiměšťácký charakter: „Zabývá se problémem, který je dnes pro nás všechny velmi důležitý – naší tolerancí v civilizovaném světě. Jestli vůbec jsme schopní ustoupit druhému člověku,“ myslí si. Slezské divadlo má hru ve svém repertoáru od listopadu minulého roku. V zahraničí ji soubor zahrál poprvé. Novou hru, která měla premiéru už v podstatě ve všech evropských zemích, podle něj diváci přijali velmi dobře. „Myslím tím hlavní západní země. Je tam o ní velký zájem. A to není vše, oslovila i známého režiséra Romana Polanského, který podle ní zrovna točí film,“ dodal režisér.

Podle ředitelky Komorní scény Aréna Renáty Huserové by si v budoucnu oba soubory chtěly vyměňovat nejen divadelní představení, ale také spolupracovat v oblasti režie nebo scénografie. „Komorní scéna Aréna uvedla v Katovicích v Polsku za ty dva roky dvě představení a to Sen noci svatojánské a v lednu letošního roku Brenpartiju. Slezské divadlo nám to samozřejmě oplatilo svou návštěvou,“ řekla.

Video Reportáž Renaty Bilanové
video

Reportáž Renaty Bilanové

Polská verze

Zespół Teatru Śląskiego z Katowic zaprezentował w ostrawskim teatrze Arena przedstawienie Bóg mordu. Sztuka Yasminy Rezy gromadzi pełne sale widzów na West Endzie czy Brodwayu już od kilku lat, popularna jest też w Europie.W Ostrawie została wystawiona dzięki trwającej od dwu lat współpracy teatru Śląskiego i Sceny Kameralnej Arena. Dwie pary małżeńskie spotykają się, by wyjaśnić okoliczności i załagodzić konsekwencje bójki swoich synów. To sytuacja, na której francuska autorka Yasmina Reza oparła swoją sztuką zatytułowaną Bóg mordu. W ubiegły wtorek w ostrawskim teatrze Arena zaprezentował ją zespół Teatru Śląskiego z Katovic. Sztuka ma według reżysera Teatru Śląskiego Henryka Adamka wyraźnie antymieszczański charakter: „Traktuje o problemie dzisiaj bardzo dla nas ważnym, to znaczy o tolerancji w cywilizowanym świecie. Zmusza do zastanowienia. czy w ogóle człowieka stać na jakiekolwiek ustępstwo względem drugiego.“

W repertuarze Teatru Śląskiego sztuka jest od listopada ub.roku, widzowie przyjęli ją bardzo dobrze. Za granicę zespół wyjechał z nią po raz pierwszy. Bóg mordu miał już premierę prawie we wszystkich europejskich krajach. „Myślę głównie o krajach zachodnich. Tam naprawdę cieszy się dużym wzięciem. Mało tego – Roman Polański wział ją na warsztat i aktualnie kręci na jej podstawie film.“ uzupełnia reżyser Henryk Adamek. Również ostrawski zespół gościł już u swoich partnerów. „Scena Kameralna Arena wyjechała do Polski, do Katowic w ciągu tych dwu lat dwukrotnie – z przedstawieniem Sen nocy Świętojańskiej a w styczniu bieżącego roku ze spektaklem Brenpartija. Teatr Śląski zrewanżował nam się wystawieniem Boga mordu,“ – wyjaśnia dyrektor Sceny Kameralnej Arena Renata Huserová. Dodaje, że oba zespoły chciałyby w przyszłości  nie tylko wymieniać się wzajemnie przedstawieniami, ale także współpracować na płaszczyźnie reżyserskiej czy scenograficznej.

Bůh masakru
Bůh masakru
Více fotek
  • Bůh masakru autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2505/250477.jpg
  • Bůh masakru autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2505/250478.jpg