Hněvkovická přehrada byla dějištěm cvičení hasičů

Purkarec – Na hladině Hněvkovické přehrady v jižních Čechách nacvičovali hasiči záchranu turistů z hořící výletní lodi. Scénář jedné z nejrozsáhlejších akcí v regionu byl opravdu dramatický. Vše začalo dýmem ze strojovny. Ten zahalí palubu a někteří turisté se následně vrhají do vody. Kapitán okamžitě volá hasiče a cvičení začíná.

První jednotka se na břehu objevila po 20 minutách. Přímo po hladině pak k lodi směřuje druhá, vltavotýnská. Společně se snaží zachránit figuranty, kteří nedoplavali ke břehu a nad vodou je drží vesty. Mluvčí Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje Vendula Matějů informovala, že hasiči museli provést záchranu deseti osob, z toho čtyř z vody.

Mezitím se do Purkarce sjíždějí další záchranáři. Průjezd jim zabezpečují policisté. Teď mají jediný cíl, uhasit oheň na palubě a zabránit potopení parníku. Figuranty na břehu ošetřují osádky přivolaných sanitek, postupně s nimi míří do okolních nemocnic, kde se už připravují na příjem většího počtu pacientů, jak uvedl Vratislav Němeček ze Zdravotnické záchranné služby.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky

Podle záchranářů jde o nejrozsáhlejší cvičení přímo na vodě. S výsledkem jsou spokojeni, větší problémy nezaznamenali, jak potvrdil velitel zásahu Petr Polívka. Vltavská vodní cesta se stále prodlužuje. Už od června se lodě po překonání jezu dostanou z krajského města až do Hluboké, proto hasiči trénují v blízkosti této oblasti.

/*json*/{"map":{"lat":49.151173244278,"lng":14.4580078125,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.131857702226,"lng":14.453887939453,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/