Kluzáky létají v Dubičném už 80 let

České Budějovice – Pod Dlouhý vrch u jihočeské obce Dubičné se sjeli pamětníci počátků bezmotorového létání. Právě na tomto kopci s plachtěním začínali. Za války tam své piloty dokonce školila i německá armáda. První slety českobudějovických Ikarů se uskutečnily v září roku 1932. Jeden z kluzáků pilotoval tehdy šestnáctiletý Jiří Maňák, pozdější velitel 198. stíhací perutě v Anglii.

Místní mu důvěrně říkají Dubičák a příznivci bezmotorového létání zase Plachťák. Dokud kluzáky do vzduchu nevytahovala motorová letadla, bylo na kopci rušno. „Tehdy se to všechno tahalo ručně. Když se muselo jít třicetkrát nahoru a zpátky, aby si každý sletěl, bylo to hrozně náročné,“ vzpomíná Josef Pavlíček.

Startovalo se pomocí silného gumového lana. Zaháklo se za čumák letadla a pět až patnáct mužů ho z každé strany natahovalo z kopce. Když ho pilot  odpojil, vystřelil se do vzduchu. „Je to úžasné zrychlení. Během vteřiny dosáhne člověk rychlost 60 až 70 kilometrů v hodině,“ popisuje letec Miloslav Papáček.

Video Reportáž Kristiny Vrkočové
video

Reportáž Kristiny Vrkočové

První vzlety českobudějovických Ikarů přerušila válka. Dva roky po ní se ale letci na Dlouhý vrch vrátili.

Pamětníci počátků létání na kluzácích u Dubičného
Pamětníci počátků létání na kluzácích u Dubičného
Více fotek
  • Pamětníci počátků létání na kluzácích u Dubičného autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2670/266995.jpg
  • Kluzáky na Dlouhém vrchu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2670/266996.jpg