Praha 10 žaluje Key Investments kvůli vyrovnání s Prahou 13

Praha - Radní Prahy 10 podali na představitele Key Investments (KI) trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu zvýhodnění jednoho z věřitelů. Rada městské části se cítí být poškozena tím, že společnost, které svěřily radnice Prahy 6, 10 a 13 dohromady asi 600 milionů korun, vyplatila dlužnou částku zatím jen Praze 13. Deníku Právo to potvrdil mluvčí Prahy 10 Jan Charvát. Praha 6 čeká s případnou žalobou na stanovisko svých právníků.

Vedení Prahy 6, které KI spravuje 190 milionů korun, pověřilo přípravou veškerých souvisejících právních kroků, a to včetně přípravy příslušných žalob, Advokátní kancelář Kříž a Bělina. „Nyní čekáme na stanovisko právní kanceláře s tím, že pokud nám doporučí připojit se k této žalobě, tak to učiníme,“ sdělila Právu starostka Prahy 6 Marie Kousalíková (ODS).

Praze 13 vyplatila společnost všechny investované peníze včetně úroků, celkem 206,8 milionu korun. Starosta Prahy 13 David Vodrážka (ODS) v minulosti zdůvodňoval vyrovnání s KI tím, že už v březnu vypršela mezi jeho radnicí a firmou smlouva a že Praha 13 použila jiný typ smluv než zbylé městské části. Praha 6 a 10 mají totiž s KI smlouvu o nákupu cenných papírů a doba jejich splatnosti navíc ještě nevypršela.

Společnost Key Investments dostala od radnic ovládaných pražskou ODS pověření zobchodovat volné prostředky pražských částí 6, 10 a 13. Letos ale firma změnila předmět podnikání a v dubnu vrátila České národní bance licenci k obchodování s cennými papíry. Měla by se tak vypořádat se svými klienty. V obavách, že jejich peníze jsou v ohrožení, radnice firmu vyzvaly, aby jim všechny peníze vrátila.