Trojice šermířů se popálila při střelbě z hákovnice

Jičín – Při neopatrné manipulaci se střelným prachem dnes odpoledne utrpěli popáleniny tři členové šermířské skupiny, když divákům předváděli střelbu z historické palné zbraně zvané hákovnice. Nehoda se stala během slavností na hradě Kost v severních Čechách. Jednoho muže s těžce popáleným obličejem převezl vrtulník do vinohradské nemocnice, další dva skončili s lehkým zraněním v jičínské nemocnici.

„Při manipulaci se střelným prachem došlo nešťastnou náhodou k explozi kovové prachovnice, ze které dosypával jeden z šermířů další prach do hákovnice,“ uvedla mluvčí. Prach šermíř dosypával, protože se při prvním pokusu nepodařilo zapálit zápalnou šňůru, která byla zřejmě navlhlá. Při manipulaci s prachem však nastal výbuch.

Podle původních informací se neštěstí stalo při střelbě z děla, večer policie upřesnila, že šlo o hákovnici, tedy středověkou těžkou ruční palnou zbraň českého původu, která se po husitských válkách rozšířila po celé střední Evropě. Kromě trojice šermířů nebyl zraněn nikdo další. „Návštěvníci akce stáli od místa exploze v bezpečné vzdálenosti,“ řekla mluvčí. Policie incident vyšetřuje pro podezření z ublížení na zdraví z nedbalosti.

Na hradě Kost se v sobotu a dnes konala akce nazvaná Historické dny, při které bylo možné se po vyznačených trasách hradu pohybovat bez průvodce. Součástí akce bylo také dobové tržiště, ukázka rytířských soubojů a další atrakce.