V Liberci začala dostavba kontroverzního bazénu

Liberec – V Liberci dnes začala první z kontroverzních zakázek, jež vedly k rozpadu radniční koalice. Dostavbu bazénu za 140 milionů korun zajistí místní stavební společnost Syner, která zvítězila s nejnižší nabídkovou cenou ve veřejné soutěži. Nákladný projekt je z 85 procent financován z evropských fondů, zbytek zaplatí město. Celá stavba by měla být hotova už za rok.

Přístavba vyroste vedle plaveckého bazénu, který byl postaven v 80. letech minulého století a má padesát metrů. Přístavba bude využívat jeho technologii, součástí bude pětadvacetimetrový bezbariérový bazén se šesti drahami a variabilní výškou hladiny určený zejména pro plavecký výcvik školáků.

V přístavbě bude i malý bazén se slanou vodou, dětská sauna a devítimetrová věž pro výcvik potápěčů. „Pro město je tento projekt důležitý hlavně kvůli školnímu plavání, učit neplavce ve velkém bazénu je velký problém,“ řekl náměstek primátorky pro ekonomiku Jiří Šolc (Liberec občanům). Město podle něj má i menší bazény ve školách, byly ale většinou vybudovány v 70. letech minulého století a jejich technologie je dožilá. „Investovat do jejich oprav by pro město bylo velmi nevýhodné,“ dodal Šolc. Připustil ale, že jeden pětadvacetimetrový bazén pro všechny školáky stačit nebude, a tak bude nutné jeden ze školních bazénů v nejbližších letech přece jen zrekonstruovat.

Základní kámen dostavby libereckého bazénu
Zdroj: ČTK
Autor: ČTK

Kámen úrazu liberecké koalice

Dostavba bazénu je jedním ze dvou kontroverzních projektů, které prověřoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Tím druhým je revitalizace městských lázní za 360 milionů korun, která by měla začít v září. Přípravu obou náročných staveb zahájila ještě předchozí radnice vedená ODS a primátorem Jiřím Kittnerem. Nově zvolená reprezentace tehdy ještě v čele s Janem Korytářem ze Změny pro Liberec pak na začátku roku zakázky vyhodnotila a vyhlásila vítěze, Korytář ale nakonec odmítl smlouvy podepsat. Argumentoval dvěma právními posudky a zprávou Transparency International, podle nichž jsou smlouvy pro město nevýhodné. Liberci podle nich hrozí, že bude muset vrátit evropské dotace nebo zaplatit miliony korun navíc.

Všechny strany se pak obrátily na ÚOHS, aby zakázky prověřil. Žádná pochybení, která by vedla k zahájení správního řízení, ale úřad nenašel. Spory nicméně vedly k rozpadu radniční koalice a v polovině dubna i k odvolání Korytáře z postu primátora. Od té doby vede město menšinová koalice ČSSD, Liberce občanům, Věcí veřejných a dvou ze tří zastupitelů Unie pro sport a zdraví. Koalice má 18 mandátů v devětatřicetičlenném zastupitelstvu.