Orient Express dnes vyjel z Prahy, míří přes Paříž až do Londýna

Praha - Slavný vlak Orient Express dostal po dvou dnech na pražském Smíchovském nádraží zelenou. Vlak, který měří skoro půl kilometru, má vlastní bar, tři restaurace a francouzského šéfkuchaře, odjel z Prahy po druhé hodině odpoledne. Pokračuje v cestě přes Paříž až do Londýna.

Všudypřítomný luxus, zajímavá historie i nevšední zážitek na celý život. Tak mluví cestující o výletu Orient Expressem. „Vagóny jsou originální, jsou z 20. a 30 let minulého století, jsou tam gobelíny, je tam křišťál, je to nádherný hotel na kolejích,“ uvádí zástupkyně Orient Expressu v ČR Kateřina Šrubařová.

Většina cestujících je ze zahraničí, převládají Angličani a Francouzi. I když v poslední době přibývá i Čechů. Dnes vyrazili čtyři, mezi nimi i poslanec Vít Bárta s manželkou. „60 procent klientů dostane tuto cestu jako dárek, ať už je to svatební cesta, nebo výročí,“ říká Šrubařová.

Poprvé vyjel Orient Express z Paříže v roce 1883 a jako pravidelná linka do Istanbulu jezdil až do roku 1977, kdy ho nahradila letadla. Vlak se do Česka vrátí už za tři týdny.

Video Reportáž Kateřiny Jirovské
video

Reportáž Kateřiny Jirovské