Největší paroplynová elektrárna by mohla vyrůst na Českolipsku

Stráž pod Ralskem (Českolipsko) - Zatím největší paroplynová elektrárna v Česku by mohla vyrůst ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku. Projekt za 25 miliard korun připravuje pražská společnost BV Energy. První etapu plánuje investor spustit už v roce 2015, druhou o pět let později. Podle Lidových novin by elektrárna svým výkonem 1 200 megawattů překonala již rozestavěnou paroplynovou elektrárnu společnosti ČEZ v severočeských Počeradech.

Předseda představenstva firmy BV Energy Radomír Tomšů zájem o realizaci projektu potvrdil. Zastupitelé Stráže pod Ralskem projekt v polovině roku předběžně schválili. Zástupci investora je přesvědčili o smysluplnosti projektu. „Zastupitelům se líbily důvody, proč by tato elektrárna měla ve Stráži stát,“ řekla starostka Věra Reslová. Místní proti záměru neprotestují. Elektrárna bude podle starostky v průmyslové zóně na hranici katastru města. „Přímo ze Stráže nebude elektrárna vidět,“ dodala Reslová.

Výhodou paroplynových elektráren je schopnost vyrovnávat nesoulad mezi výrobou a spotřebou energie. S rostoucím počtem solárních a větrných elektráren ve střední Evropě tudíž budou stále potřebnější. Provozovatel páteřní přenosové soustavy ČEPS již řeší žádost společnosti BV Energy o připojení elektrárny k síti. „Požádali jsme je o zpracování studie připojitelnosti, abychom mohli stanovit základní podmínky pro připojení. Až po dokončení a vyhodnocení této studie bude možné řešit otázku uzavření smluvního vztahu,“ řekla mluvčí ČEPS Zuzana Dvořáková.

Investor však může podle LN narazit na odpor ministerstva průmyslu a obchodu. Ministerstvo uděluje státní autorizace a v návrhu energetické koncepce s elektrárnami na plyn téměř nepočítá. „V neprospěch plynových elektráren v současnosti hovoří také malý rozdíl mezi cenou plynu a elektřiny,“ upozornil Jiří Gavor z poradenské firmy ENA.