Pražská ČSSD chce zachovat MHD zdarma pro seniory

Praha - Pražská ČSSD a klub pražských zastupitelů za ČSSD odmítají zrušení jízdného zdarma pro seniory nad 65 let v pražské MHD. Podle nich jde o zpochybňování koaliční smlouvy ze strany pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) i dalších radních z řad občanských demokratů. Píše se to v usnesení pražského Krajského výkonného výboru ČSSD. Primátor Svoboda řekl, že jízdné zdarma posoudí finanční výbor.

Jízdné zdarma v pražské MHD pro děti do 15 let a lidi nad 65 let platí od letošního července a vychází z koaliční smlouvy, kterou po loňských říjnových volbách uzavřela koalice ODS a ČSSD na pražské radnici. Primátor Svoboda dnes po jednání finančního výboru řekl, že město se musí pokusit seškrtat svoje výdaje a posuzovat bude i zavedení jízdného zdarma. Podle primátora by ale jeho zrušení zřejmě Praze „trn z paty nevytrhlo“.

Pražská ČSSD, která se dnes věnovala mimo jiné přípravě rozpočtu Prahy na rok 2012, ve svém usnesení také žádá primátora a klub pražských zastupitelů ODS, aby navrhli, jak vyřešit financování investic vyplývajících ze smluvních vztahů Prahy a pražského dopravního podniku (DPP), které vznikly v minulých volebních obdobích a které zahrnují zejména stavbu tunelu Blanka, trasy metra A a obnovu vozového parku DPP.

Problém se řeší už několik měsíců. Pražský dopravní podnik by měl zhruba do roku 2020 uhradit 22,8 miliardy korun za dodávku nových vozů metra, tramvají a autobusů, náklady na stavbu trasy metra A by měly činit asi 21,1 miliardy Kč a tunel Blanka bude proti původním plánům dražší nejméně o osm miliard, takže město zaplatí minimálně 36 miliard korun. Podle náměstka primátora Karla Březiny (ČSSD) byly všechny závazky schváleny vedením města, takže město se k nim musí přihlásit a vyřešit je.

Pražská ČSSD dnes ve svém usnesení také požádala Svobodu jako člena rady hlavního města odpovědného za finance o předložení návrhu rozpočtu na rok 2012 v termínu do 18. listopadu 2011.