Ze secesní ruiny je dominanta Cvikova

Cvikov (Českolipsko) – Z ruiny se stala chlouba města. Cvikov na Českolipsku opravil zničený a léta nevyužívaný Hotel Sever, a má tak nový společenský dům. Takový, jaký mu chyběl. Zanedbaných areálů, označovaných jako brownfields, zůstávají ale v Libereckém kraji další desítky.

Původně Hotel Říšský dvůr, potom Stalingrad, nakonec jen Hotel Sever – a ještě nedávno ruina. Částečně vyhořelá a částečně rozkradená. Za milion korun ji město vykoupilo a za 60 milionů opravilo, na rekonstrukci domu získalo peníze z fondů Evropské unie. „Pokud by rozhodnutí zastupitelstva bylo nekoupit objekt, bylo by otázkou času, kdy by ten objekt spadl,“ prohlásil stavební technik MÚ Cvikov Petr Vrabec a místostarosta Cvikova Jaroslav Švehla (ODS) doplnil: „Zachránili jsme stoletou budovu a myslím, že tady dalších sto let bude. Peníze, které bychom dali do likvidace, jsme využili jako vlastní spolupodíl k tomu, abychom ji mohli zrekonstruovat do takové podoby.“

Video Reportáž Milana Brunclíka
video

Reportáž Milana Brunclíka

Restaurátoři obnovili secesní výzdobu fasády, pro některé části museli vyrobit kopie. Uvnitř vznikl sál pro 300 lidí, část budovy slouží jako galerie, zázemí v ní najdou cvikovské spolky a v budoucnu také informační centrum. „Budou se tu pořádat různé plesy, školní akademie. A předpokládám, že zde budou také vystupovat nějací umělci, že zde budou divadla, koncerty,“ uvedla starostka Cvikova Šárka Jakobi (nez.). Hotel Sever patřil mezi 30 brownfields Libereckého kraje. Na seznamu zchátralých a nevyužitých areálů jsou hlavně průmyslové budovy v oblasti bývalých Sudet. Využít se je daří spíš výjimečně.

Nový spolkový dům alias Hotel Sever ožije 12. listopadu taneční zábavou. A na leden radnice připravuje velký městský ples.

/*json*/{"map":{"lat":50.78804,"lng":14.629363,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.78804,"lng":14.629363,"type":"1","description":""},{"lat":50.78804,"lng":14.629363,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/