Liberečtí záchranáři budou mít do dvou let nový dispečink

Liberec – Záchranáři v Libereckém kraji budou moci do dvou let využívat nové operační středisko přímo v areálu liberecké nemocnice. Stávající dispečink už je totiž zastaralý, nevyhovuje dispozičně a navíc nedokáže komunikovat s operačními středisky v jiných krajích. Celkem přijde nové operační centrum na 65 milionů Kč. Technologii a část stavebních úprav za 39 milionů zaplatí evropské fondy, zbytek nákladů půjde z krajské kasy.

To, že systém liberecké záchranky nekomunikuje s ostatními kraji, pocítili záchranáři třeba letos v červenci, kdy klíčové systémy dispečinku vyřadil kulový blesk. Komunikace mezi záchranáři se na několik hodin vrátila o 15 let zpět a dispečerky musely navádět sanitky přes mobilní telefony a vysílačky. Jak upozorňuje ředitel libereckých záchranářů Stanislav Mackovík, tak je liberecká záchranka jediná v Česku, která používá operační systém, který je s ostatními nekompatibilní. 

Navíc je stávající dispečink příliš malý, záchranka sídlí v historické vile a dispečink vznikl probouráním zdi mezi dvěma pokoji. Podle předpisů by měl být dispečink velký minimálně 80 metrů čtverečních, což ale stávající prostory zdaleka nesplňují. 

Video Reportáž Lucie Pokorné
video

Reportáž Lucie Pokorné

Nový dispečink chce záchranka vybudovat přímo v areálu liberecké nemocnice, a to v bývalé restauraci Neli, která je v současnosti prázdná. Stavba by měla být hotová do dvou let, je to totiž jedna z podmínek evropské dotace.