Martin Dvořák předává dopravní podnik Stůjovi

Praha – Martin Dvořák dnes skončí ve funkci generálního ředitele Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP). Odchod, zdůvodněný únavou z téměř pětiletého působení ve vrcholné pozici, ohlásil minulý čtvrtek. Dokud se nenajde nový generální ředitel, bude pověřen vedením firmy dopravní ředitel Jaroslav Stůj. Pražský primátor Bohuslav Svoboda v neděli řekl, že výběrové řízení na Dvořákova nástupce bude vypsáno do konce roku. Zároveň uvedl, že výběr nového šéfa dopravního podniku může trvat dva až tři měsíce.

V nadcházejícím týdnu se má rozhodnout, zda Dvořák nadále zůstane alespoň v představenstvu firmy. Stejně tak se má jednat o tom, zda ve stejném orgánu setrvá Pavel Blažek, který v pátek rezignoval na post dopravního ředitele dopravního podniku.

Jaroslav Stůj zažil v posledním týdnu bleskový vzestup. Dlouholetý dopravák, který v podniku pracuje už od roku 1987, byl v minulosti vedoucím technického úseku elektrických drah, vedoucím řízení provozu tramvaje a od letoška byl šéfem odboru, který zajišťuje dispečerské řízení metra, autobusů, tramvají i lanové dráhy. V pátek po Blažkově rezignaci se však stal novým dopravním ředitelem a Dvořákův odchod ho vzápětí dočasně vynese na nejvyšší post.

O pravděpodobném konci Dvořáka se začalo mluvit poté, co se v Praze změnila koalice a na radnici nově vládne s občanskými demokraty TOP 09 namísto ČSSD. Někteří zástupci TOP 09 avizovali, že budou chtít ve vedení DPP změny. Blažek označil za důvod svého odchodu chystané škrty v MHD. Podle informací ČTK byl však k odchodu donucen.

Pražský dopravní podnik je největší městskou firmou, ročně dostává na provoz z rozpočtu hlavního města více než deset miliard korun. Má přes deset tisíc zaměstnanců. Podle rozpočtu, který minulý týden schválili radní, dostane v příštím roce na provoz o 617 milionů korun méně.

Video Praha: Dvořák končí v čele dopravního podniku
video

Praha: Dvořák končí v čele dopravního podniku