Obecní volby prohrály strany, v Pramenech dva neplatné hlasy

Praha - Sobotní dílčí komunální volby prohráli straničtí kandidáti. Zastupitelstvo podle očekávání nepřinesly ani na šestý pokus zadlužené obci Prameny na Chebsku. Ani jeden z dvou odevzdaných hlasů tam nebyl podle výsledků zveřejněných na serveru volby.cz platný. Jediným výsledkem v obci se 109 voliči je tak volební účast 1,83 procenta.

Marnost hlasování v Pramenech byla zřejmá ještě před jeho zahájením. Přihlásilo se pouze pět přespolních kandidátů strany Lidové fórum z jihu Moravy a východních Čech, kteří ale nezískali trvalé bydliště, jednu z podmínek pro úspěšné zvolení. Ministerstvo vnitra v pátek rozhodlo, že ani případné platné hlasy místních voličů nebudou započítány. Volební místnost se přesto v sobotu otevřela, protože hlasování nikdo nezrušil.

V ostatních osmi obcích ze souboje se stranickými kandidáty vzešla vítězně místní seskupení. Ve Valech na Chebsku prohrála ČSSD, když si místa v zastupitelstvu rozdělily v poměru 5:2 sdružení Podpora a rozvoj obce a Valy 21. Rozhodly o tom čtyři pětiny z 361 tamních voličů. Alespoň jedno křeslo získali sociální demokraté v Radkově na Svitavsku, zbylých šest tam ale obsadilo místní sdružení nezávislých kandidátů. V Radkově měli nejvyšší účast v nynějších volbách, když ze 101 voličů přišlo hlasovat 91, tedy 90,1 procenta.

KSČM kandidovala pouze ve Zdobnici na Rychnovsku, o zastupitelstvo se tam ale podělily sdružení Zdobnice, seskupení Kunčina Ves a Zdobnice a uskupení Orlické hory, a to v poměru 3:3:1. Hlasovat přišly čtyři pětiny ze 140 voličů. Zhruba dvoutřetinovou účast měli v nedalekém Bohdašíně, kde si z devíti samostatně kandidujících uchazečů vybralo sedm zastupitelů 130 ze 190 voličů.

Podobný výběr mělo 205 voličů v Kelčanech na Hodonínsku, kde vyhrál současný starosta Vladimír Jarošek. O výsledku voleb ale rozhodovalo jen 75 lidí, tedy 36,59 procenta místních voličů. Zřejmě i proto byly výsledky hlasování k dispozici na volebním webu jako první, v sobotu hodinu po uzavření volebních místností.

Těsné výsledky přinesly volby v Krnsku na Mladoboleslavsku, kde vyhrálo uskupení Budoucnost se třemi mandáty. Konkurenční Nová volba a SNK Kernsko ale získaly po dvou zastupitelích. Rozhodlo o tom 62 procent z 434 krnských voličů. Podobně v Malém Březně na Mostecku skončil volební duel místních uskupení poměrem 4:3, přičemž hlasovalo 89 procent ze 185 voličů. Naopak ve Lhůtě na Plzeňsku měli na výběr jen z jedné kandidátky, přesto tam přišlo volit 113 ze 138 voličů, tedy 82 procent.