V Pardubicích na hlavní třídě vznikne pěší zóna

Pardubice - Pardubice se dočkají pěší zóny. Ze třídy Míru tak vytlačí veškerou dopravu. Komunální politici se dlouho nemohli shodnout. Nakonec však zastupitelé, i navzdory názoru primátorky, schválili území čistě pro chodce.

Po dvaceti letech sporů zastupitelé města o jediný hlas rozhodli o tom, že pěší zóna v Pardubicích definitivně bude. „Předběžné náklady jsou okolo 90 až 100 milionů korun na rekonstrukce povrchů a 50 milionů korun na rekonstrukce sítí,“ řekl Jindřich Tauber, náměstek primátorky Pardubic. Z hlavní pardubické ulice tak zmizí městská hromadná doprava. Proti tomu se postavili někteří radní a také primátorka Fraňková. Odpůrci pěší zóny, ale museli ustoupit. „Demokratickým hlasováním se rozhodlo, že třída Míru bude čistou pěší zónou, jsem s tím srozuměna,“ sdělila Štěpánka Fraňková, primátorka Pardubic.

Spor o pěší zónu vedli komunální politici i obyvatelé města. Vznikly dokonce dvě protichůdné petice. „18 tisíc podpisů bylo pro čistou pěší zónu a asi jen 1 500 podpisů bylo pro zónu ponechanou s trolejbusy,“ uvedl Aleš Klose, zastupitel Pardubic.

Video Reportáž Erika Knajfla
video

Reportáž Erika Knajfla

Na hlavní pardubické ulici se tradičně scházeli obyvatelé města. Oslavovali tam například vznik samostatného Československa. Teď radnici čeká těžký úkol, přesvědčit majitele nemovitostí a obchodníky, aby kvůli ušlým ziskům město nežalovali. Z hlavní ulice totiž bude jedno velké staveniště. „My se chystáme na cílená jednání s majiteli nemovitostí na třídě Míru, takže budeme chtít, aby to jednání bylo co nejrychlejší,“ dodává Fraňková. Výstavba pěší zóny na třídě Míru začne nejpozději v roce 2013.