Liberecké letiště bude opět na prodej - za sto milionů

Liberec – Již jednou zrušený prodej mezinárodního letiště v Ostašově je opět na pořadu dne. Liberecké radnici chybí peníze, a tak chce rozsáhlé pozemky znovu nabídnout. Počítá přitom s příjmem alespoň sto milionů korun. Proti prodeji se ale staví část opozice i koalice. A podle dalších názorů město možná propáslo šanci a o letiště už nebude zájem.

Město letiště prodávalo už loni, mělo i zájemce. Z prodeje ale nakonec sešlo. Ekonomický náměstek primátorky Jiří Šolc (Liberec občanům), který prodej kritizoval, nyní změnil názor při pohledu na prázdnou pokladnu. Liberci chybí peníze na opravy mostů i splátky dřívějších dluhů. „Tato plocha nám generuje pouze náklady a žádný zisk, v budoucích patnácti letech to nebude lepší,“ vyjádřil se.

Prodat letištní pozemky chtěl magistrát už za vlády ODS a opozice se tehdy bála, aby se z nich nestaly stavební parcely. Podle ODS se nestanou ani teď. Zachování původní funkce pozemků by mělo být podmínkou prodeje.

Video Reportáž Milana Brunclíka
video

Reportáž Milana Brunclíka

Opoziční zastupitelé jsou ale proti i nyní. „Jde o strategický majetek, který by si město mělo ve svém vlastnictví ponechat,“ myslí si Jaromír Baxa (Změna pro Liberec). Prodej odmítá i koaliční ČSSD a proti je taky Liberecký kraj. „Pro prodej do soukromých rukou nejsme a nebudeme ho podporovat,“ uvedl náměstek libereckého hejtmana Martin Sepp (ČSSD). Kraj měl už dříve o letiště zájem, uvažoval ale o převodu nebo o splátkách. Město ovšem potřebuje prodat za peníze a hned.

Na ostašovském letišti mohou přistávat jen malá letadla, ve dne a ze zahraničí jenom po předchozím ohlášení. Stavba ranveje by stála asi 300 milionů korun. Magistrát chce letiště prodat pouze v případě, že mu peníze budou v kase opravdu chybět. Podle opozice ale rozhodne spíš to, jestli se vůbec najde kupec. Předchozí zájemce již svou nabídku stáhl.