V Libereckém kraji si lidé za vodu připlatí

Liberec - Voda v Libereckém kraji výrazně podražila. Kubík tam stojí už přes 80 korun - na severu Čech tak patří k těm nejdražším. Dodavatelé to zdůvodňují hlavně investicemi do vodovodů a kanalizací, které žádá Evropská unie. Domácnosti tak musí šetřit.

Kubík vody si dodavatelé v Libereckém kraji cení už na víc než 80 korun. A používání vody se domácnostem prodražuje čím dál víc. Průměrná pětičlenná rodina zaplatí za vodu 28 korun denně. Hákovi z Liberce loni spotřebovali vodu za 11 tisíc korun. Letos si zhruba 1 200 korun připlatí. „Nejvíc si to člověk uvědomí, když přijde roční vyúčtování,“ říká Martin Hák.

Nárůst cen je letos rekordní a výrazně se na něm projevilo i zvýšení daně z přidané hodnoty. „Stát chce o čtyři procenta víc. Příští rok to budou tři a půl procenta. To jsou výrazné vlivy,“ vysvětluje předseda Vodohospodářského sdružení Turnov Milan Hejduk.

Vodovod
Vodovod

Vodohospodáři ale zdražují hlavně kvůli stavbám vodovodů a kanalizací. V Pojizeří tak lidi platí od Nového roku o 13 procent víc, největší Severočeská vodárenská společnost zdražila o 11 procent. Nejvíc platí lidi na Frýdlantsku, kde cena vzrostla o 14 procent, na 84 korun a 30 haléřů za kubík. „Chystáme investice do dvou úpraven vody, a to Frýdlant a Bílý potok za více než 400 milionů korun,“ popisuje ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti Petr Olyšar.

Spotřeba vody přitom každoročně klesá, protože domácnosti šetří, což ale zase žene ceny vzhůru.