Chrastava se hádá s úřadem práce o veřejné služby

Chrastava - V Chrastavě na Liberecku se rozhořel spor mezi městem a Úřadem práce, týkající se takzvané veřejné služby, v jejímž rámci si mají dlouhodobě nezaměstnaní odpracovat sociální dávky. Úřad práce chce, aby jejich pojištění a ochranné pomůcky platilo město. Starosta to ale odmítá a odvolává se na zákon, podle kterého to má platit Úřad práce. Veřejná služba tu mezitím nefunguje, přestože by ji město uvítalo. Také v sousední Nové Vsi váhají, jestli smlouvu na veřejnou službu s Úřadem práce podepíší. Nelíbí se jim složitost celého systému, kvůli které by museli zaměstnat dalšího úředníka.

Zákon musí dodržovat každý, zlobí se starosta Chrastavy. Od ledna má pojištění a ochranné a pracovní pomůcky za lidi v režimu veřejné služby platit Úřad práce, přesto to chce po obcích. Chrastava ale desítky tisíc ročně platit odmítá. „Nikdo s obcí nejednal a to, myslíme, je v principu špatný přístup,“ říká tajemník Městského úřadu v Chrastavě.

Úřad práce zas oponuje, že na veřejné službě města a obce vydělají, část nákladů by tedy měly zaplatit. Chrastava je prý jedním z mála měst, kde veřejná služba vázne. „99 procent měst v ČR chápe, že tu tíhu nemůže nést jedna instituce. Myslím, že je košer, aby se na tom obce podílely,“ tvrdí zas za pracovní úřad jeho mluvčí Jiří Reichl.

Video Reportáž Lucie Pokorné
video

Reportáž Lucie Pokorné

Uklízet chodníky, shrabovat starou trávu nebo sbírat odpadky v rámci veřejné služby by mělo zhruba padesát dlouhodobě nezaměstnaných obyvatel Chrastavy. „Paradoxně na tom vydělávají ti, kdo pracovat nechtějí, ale my viníkem nejsme,“ tvrdí starosta Michael Canov (SLK).