Miroslavu Žítovi zbývají do promoce dva semestry. Je zde nejstarším účastníkem, až studium dokončí, bude mu 89 let. „Jistě, že člověk si v tomhle věku někdy řekne: dneska toho ještě nenechám, až zítra,“ svěřil se student Virtuální univerzity třetího věku Miroslav Žít. Se svým o dva roky mladším spolužákem se na jedné škole sešel už před 70 lety.

Reportáž Kristiny Vrkočové
Teď se do studentských let vrátili se vším všudy. A k tomu patří i oběd v jídelně s ostatními studenty. Úkoly a testy ale dělají sami doma u počítače. „S počítačem jsem se setkal, až když mi ho koupil syn. Je to půl druhého roku,“ dodal pan Žít. Jeho spolužák Ladislav Borkovec prohlásil: „Já mám už asi pátý.“
Základy práce s počítačem musí absolvovat všichni, dál si předměty vybírají. Oblíbené jsou například astronomie, lesnictví nebo kouzelná geometrie. „Oni mají daleko vyšší motivaci se vzdělávat a po informacích si přímo jdou,“ vysvětlil vyučující COP Sezimovo Ústí Tomáš Vančura. Klára Nehodová z České zemědělské univerzity v Praze doplnila: „Chtějí studovat dva kurzy v jednom semestru, aby měli co nejdříve promoci.“
Univerzita třetího věku zbavuje své studenty pasivity a osamělosti a nutí je neustále přemýšlet. Novou životní náplní může být pro každého po padesátce. Ať už odešel do důchodu, nebo třeba přišel o práci.